نصب مخزن آب ساختمان | نصب مخزن آب خانگی

آخرین بروز رسانی : 1401/12/20

0

نصب مخزن آب ساختمان_تهران پلیمر یارا

امروزه با افزایش جمعیت و استفاده ی بی رویه از آب و سفره های آب زیزمینی با مشکلات افت فشارآب روبرو هستیم. بسیاری از ساکنان طبقات بالای ساختمان ها در مناطق متراکم شهری و در ساعات اوج مصرف با قطعی آب مواجه می شوند. از این رو برای غلبه بر این مشکلات از یک مخزن نگهداری آب استفاده می نمایند.در این مقاله آموزش نحوه نصب مخزن آب خانگی ارائه شده است.

سر فصل این مطالب :

نصب مخزن آب خانگی | نصب تانکر آب خانگی
نکاتی درباره نصب مخزن آب روی پشت بام
محاسبه تحمل پذیری وزن مخزن آب روی پشت بام
نصب لوله کشی تانکر آب روی پشت بام
طریقه نصب مخزن آب در کنتور های مشترک و یا تفکیک شده ساختمان
مقررات ملی ساختمان نصب پمپ و مخزن در ساختمان
نصب مخازن ذخیره سازی آب برای ساختمان های ویلائی
نصب تانکر آب در باغ
سوالات
نصب مخزن آب خانگی | نصب تانکر آب خانگی

امروزه وجود مخازن ذخیره سازی آب برای ساختمان الزامی می باشد. و در بند 16 مقررات ملی ساختمان در این خصوص اشاره شده است. برخی از ساختمان ها جهت رفع مشکل افت فشار آب اقدام به نصب غیر اصولی پمپ به لوله اصلی ورودی ساختمان کرده اند . این کار علاوه براینکه باعث می شود آب به ساختمان های مجاور نرسد. حتی باعث آلوده شدن آب خود ساختمان نیز می شود زیرا در صورت داشتن نشتی لوله های آب رسانی ، مواد آلوده با مکش پمپ وارد لوله های ساختمان می شود. علاوه بر آن این کار باعث افزایش فشار به لوله ها و کنتور شده و در کارکرد کنتور اختلال به وجود می آورد و باعث افزایش قابل توجه هزینه بهای آب ساختمان می گردد. لازم به ذکر می باشد نصب مستقیم پمپ به کنتور آب طبق مقررات ملی ساختمان غیر قانونی می باشد. درصورت امکان پمپ و مخزن ذخیره سازی آب را نزدیک به هم نصب کنید. همچنین قطر لوله متصل بین مخزن و پمپ را مساوی یا بیشتر از قطر ورودی پمپ قرار دهید. زیرا این کار باعث می شود آب داخل مخزن همیشه تازه باقی بماند.مخازن ذخیره ی آب انواع مختلفی نظیر، پلی اتیلن، فلزی، فایبر گلس، بتنی و .. دارند. مخازن پلاستیکی یا پلی اتیلن مزیت های بسیاری نسبت به انواع دیگر داشته و از نظر هزینه نیز بسیار به صرفه است. مخازن پلی اتیلن سه لایه با داشتن خاصیت های ضد جلبکی و آنتی باکتریال در شرایط آب و هوایی مختلف نیز مقاوم هستند. از این رو برای نگهداری آب شرب در مکان های رو باز مانند پشت بام بهترین انتخاب خواهند بود.ظرفیت مخزن باید به گونه ای باشد که آب مورد نیاز تمامی واحد ها را برای 24 ساعت نگهداری نماید. مخازن پلی اتیلن در اشکال (عمودی، افقی، مکعبی، زیرپله، قیفی و ...) و ابعاد متنوع ساخته و مطابق با محدودیت های جانمایی انواع مختلفی دارند. انتخاب مخازن پلی اتیلن افقی برای نصب در پشت بام انتخاب منطقی خواهد بود. مخازن افقی با داشتن سطح مقطع بزرگتر، در توزیع فشار ثقلی به سطح نیروی کمتری وارد می نمایند. ارتفاع مخازن افقی در هنگام وزش باد و طوفان نیز مشکل ساز نخواهد بود.


نکاتی درباره نصب مخزن آب روی پشت بام

قبل از آموزش نحوه نصب مخزن آب در منزل باید به یک سری از نکات توجه و با استفاده از آنها نوع مخزن، مکان نصب مخزن و همراه پمپ یا بدون پمپ بودن را انتخاب نمود. پمپ با تبدیل انرژی الکتریکی به جریان مکانیکی آب را در سیستم به جریان می اندازد. مخزن و پمپ باید در نزدیکی هم و در مکان سرپوشیده نصب شوند. مهمترین نکته ای که در نصب مخزن به همراه پمپ باید دقت شود، نصب پمپ آب بعد از کنتور است. استفاده از پمپ و تعمیر و نگهداری آن مشمول هزینه است. از این رو نصب منبع آب در ارتفاع بخصوص نصب منبع آب پلی اتیلن روی پشت بام و بدون پمپ توصیه می شود.


محاسبه تحمل پذیری وزن مخزن آب روی پشت بام

مهمترین نکته ای که در آموزش نحوه نصب مخزن آب در منزل وجود دارد، محاسبه ی تحمل پذیری وزن مخزن آب در پشت بام است. از نظر استاندارد ساختمان هایی که مطابق با اصول مهندسی ساخته می شوند، باید در هر متر مربع از سقف تحمل فشار 300 تا 500 کیلوگرم وزن را داشته باشند. برای ایمنی بیشتر می توان مخزن را بر روی ستون نصب نمود. مکان مخزن تا اولین شیر ورودی ساختمان باید ده متر اختلاف ارتفاع داشته باشد تا فشار لازم برای 1 بار اختلاف تامین شود. استفاده از پایه های استاندارد و شاسی کشی فلزی نیز برای پخش فشار و تامین ارتفاع لازم توصیه می شود.سطح زیر مخزن باید مسطح و کاملا یک دست باشد. به همین دلیل اگر کف موزاییک شده باشد بهتر خواهد بود. مکان نصب مخزن باید به اندازه ای وسیع باشد که فضای کافی برای نصب شیرها و تعمیرات آن، نظافت و سرویس های دوره ای را داشته باشد.


نصب لوله کشی تانکر آب روی پشت بام

یکی از مواردی که در آموزش نحوه نصب مخزن آب در منزل باید رعایت شود، نصب لوله کشی اصولی است. برای افزایش فشار آب تانکر باید به اختلاف ارتفاع دقت نمود. با ایجاد اختلاف بین تانکر آب و اولین شیر ورودی این مساله رعایت می شود. در مخازن پلی اتیلن اتصالات برنجی بوده و در پایین و بالای مخزن قرار دارند. اتصال پایین مخازن توسط واشر و مهره ی مخصوص و نوار تفلون محکم و آببند می شود.وظیفه ی شیر شناور جلوگیری از سریز شدن منبع آب است. به همین دلیل طریقه نصب شناور منبع آب در قسمت بالا و درون تانکر خواهد بود. توپی شیر شناور برای عملکرد صحیح باید به سمت پایین باز و بسته شود. تا در صورتی که منبع آب به هر دلیلی بیش از حد پر شود با مسدود نمودن مسیر شیر ورودی مانع از وارد شدن آب بیشتر شود.برای زمان هایی که از مخزن استفاده نمی شود، باید مسیر کنارگذر در نظر گرفته شود. بنابراین از یک سه راهی در مسیر شیر ورودی استفاده تا یک مسیر برای جریان کنار گذر و یک مسیر برای بالای منبع ذخیر آب وجود داشته باشد. مسیری که به منبع ذخیر متصل می شود باید به یک شیر برای کنترل جریان و شیر یک طرفه برای جلوگیری از برگشت آب مجهز باشد. مسیر خروجی منبع نیز به همین منظور باید به شیر کنترل و شیر یک طرفه مجهز باشد.


طریقه نصب مخزن آب در کنتور های مشترک و یا تفکیک شده ساختمان

نصب مخازن آب در ساختمان به عواملی مختلفی بستگی دارد. نخست باید بررسی شود که کنتور در ساختمان به چه شکلی نصب شده است. یعنی کنتور مشترک( مشاع) ویا کنتور تفکیک شده برای هر واحد، اگر کنتور مشترک باشد مخزن و پمپ باید بعد از کنتور نصب و به سیستم لوله کشی ساختمان متصل شود. اما اگر چنانچه کنتور مشترک باشد ولی اگر فقط برای یک واحد خاصی بخواهد مخزن نصب شود .طریقه نصب به این صورت می باشد که ورودی مخزن بعلاوه پمپ ، نخست به کنتور وصل و سپس خروجی مخزن فقط به لوله های آب واحد خاص متصل می گردد. ولی چنانچه کنتورهای واحد های ساختمان به صورت تفکیک شده باشد . باید هر کدام از واحد ها به صورت جداگانه بعد از کنتور خود اقدام به نصب پمپ و مخزن، بسته به میزان نیاز و ابعاد مخزن بنمایند.


مقررات ملی ساختمان نصب پمپ و مخزن در ساختمان

🧷لینک بند 16 مقررات ملی ساختمان


نصب مخازن ذخیره سازی آب برای ساختمان های ویلائی

حجم مخازن مصرفی برای ساختمان های ویلایی و ساختمان های آپارتمانی با همدیگر متفاوت می باشند. وحجم مخازن ساختمان های ویلایی به ازای هر نفر 150 لیتر می باشد . بنابراین اگر یک واحد که شامل 4 نفر می باشند در نظر بگیریم باید از مخزن 600 لیتری استفاده شود.نصب تانکر آب در باغ

یکی از پارامترهای تعیین کننده نوع مخزن در باغ، متراژ و عوامل محیطی است. در باغ ها و باغچه هایی که به حجم آب محدودی نیاز است، استفاده از مخازن پلی اتیلن به صرفه خواهد بود. این مخازن علاوه بر نصب و جا به جایی آسان برای استفاده در محیط باز باغ مناسب هستند. با نصب مخزن در ارتفاع فشار لازم برای جریان آب درون لوله ها و آبیاری به صورت قطره ای نیز تامین می شود. در هنگام نصب این مخازن در باغ باید به نکته زیر توجه نمود.سطح زیر مخزن باید مقاوم و مسطح باشد. بر اثر وارد شدن نیروی وزن مخزن به بستر نرم خاک، مخزن به مرور آسیب می بیند و دچار شکست می شود. تغییر شکل مخزن در راستای تغییر زاویه پایه مخزن ناشی از فرو رفتن خاک و تغییر شکل آن اجتناب ناپذیر است. به طور کلی فوندانسیون پایه مخزن باید تراز، مسطح و محکم باشد. مخازن پلی اتیلن اتمسفریک بوده و برای کار کردن نیاز به فشار اضافی ندارند. لوله خروجی هوا یا ونت در بالای مخزن برای زمانی که اختلاف سطح در زیر مخزن وجود داشته باشد کاربرد دارد. استفاده از مکش در خروجی باعث تغییر شکل مخزن و در نهایت شکست آن می شود.جهت دریافت مشاوره های تخصصی به صورت کاملا رایگان می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمائید:
026-35700

سوالات

1- بهترین شیوه افزایش فشار آب ساختمان در طبقات بالا چیست؟
بهترین شیوه ای که می توان باعث افزایش فشار آب ساختمان شد. اقدام به نصب مخزن(تانکر) آب می باشد. که مخازن ذخیره سازی آب پلی اتیلن از پر کاربرد ترین آنهاست. مخازن آب پلی اتیلن که با ابعاد و شکل هندسی متفاوت تولید می شود جهت مشاهده انواع و ابعاد مخازن پلی اتیلن شرکت تهران پلیمر یارا به لینک زیر مراجعه فرمائید:
🧷لینک مخازن آب پلی اتیلن شرکت تهران پلیمر یارا


2- ازچه طریقی می توان برای ساختمان خود مخزن تهیه کرد؟
مخازنی که می توان برای ساختمان استفاده کرد ابعاد و شکل هندسی متفاوتی دارند شما می توانید بسته به تعداد واحدها و فضایی که جهت نصب مخزن موجود است نسبت به انتخاب مخزن اقدام نمائید
برای تهیه مخازن مورد نیاز خود می توانید نخست به لینک مخازن شرکت تهران پلیمر یارا مراجعه و بر اساس ابعاد و حجم، مخزن خود را انتخاب و درصورت نیاز به مشاوره می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمائید. لازم به ذکر می باشد شرکت تهران پلیمر یارا در سراسر کشور نمایندگی فعال دارد جهت مشاهده نمایندگی های شرکت تهران پلیمر یارا می توانید به لینک زیر مراجعه فرمائید:
🧷لینک مخازن شرکت تهران پلیمر یارا
شماره تماس شرکت تهران پلیمر یارا جهت مشاوره
026-35700
🧷لینک مشاهده نمایندگی های شرکت تهران پلیمر یارا


3- حجم مناسب مخزن ذخیره سازی آب ساختمان چقدر باید باشد؟
حجم ذخیره سازی آب برای هر واحد ساختمان 250 لیتر می باشد. یعنی اگر یک ساختمان4واحد داشته باشد باید یک مخزن 1000 لیتری تهیه و نصب نمود .


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

فروشگاه اینترنتی تهران پلیمر یارا

tpy.ir فروشگاه اینترنتی شرکت تهران پلیمر یارا می باشد. این فروشگاه به عنوان یکی از جامع ترین پلتفرم های فروش مخزن و وان پلی اتیلن کشور در اختیار شما عزیزان می باشد تا به سادگی و با اعتماد کامل تجربه خرید خوب و مطمئنی را داشته باشید. تمامی محصولات ضمن داشتن بالاترین استانداردهای ملی و تاییدیه های بهداشتی و غذایی (به صورت ثبت شده و قابل استعلام) از 10 سال گارانتی و 15 سال خدمات پس از فروش واقعی در سراسر کشور برخوردار است.

بیشتر

کلیه حقوق این سایت متعلق به
شرکت تهران پلیمر یارا (فروشگاه اینترنتی مخازن و وان پلی اتیلن) میباشد