fa en ar

تلفن تماس: 35700-026

مقدمه :


امروزه با توجه به کم آبی ، استفاده از مخازن ذخیره سازی در اغلب آپارتمان ها و صنعت و ... بسیار افزایش یافته است. مخازن پلی اتیلن یکی از مقاوم ترین مخازن ذخیره سازی آب با عمری بالا می باشد. ولی گاهی اوقات با توجه به نصب ناصحیح و غیر حرفه ای این مخازن آسیب هایی می بینند که نیاز به تعمیر و جوشکاری وگاهی اوقات تعویض این مخازن می باشد در این مقاله می خواهیم درخصوص نحوه صحیح تعمیر و جوشکاری مخازن پلی اتیلن(پلاستیکی) صحبت کنیم.تعمیر مخزن پلی اتیلن | تعمیر مخزن پلاستیکی :


همانطور که اشاره شد مخازن پلی اتیلن یکی از مخازن باکیفیت با عمری بالا می باشد که در صورت نصب صحیح ، سال ها قابل استفاده می باشد. ولی گاهی اوقات برخی از مصرف کنندگان بدونه توجه به اصول نصب ، وبدونه گرفتن مشورت از کارشناس مجرب ، خود اقدام به نصب مخزن کرده و باعث پارگی و یا شکستگی بدنه مخزن شده ودر نهایت کوتاه تر شدن عمر مخزن می شود. از مهم ترین دلایل آسیب دیدگی مخازن آب پلی اتیلن ، نصب در مکان شیب دار ، قرار گرفتن در مجاورت حرارت مستقیم ،قرار گرفتن در فضایی که امکان برخورد و ضربه به آن زیاد است،ذخیره سازی مواد ناسازگار با پلی اتیلن در مخزن، می باشد. باید درنظر داشت درصورت ایجاد پارگی و شکستگی بزرگ و عمیق امکان جوشکاری وجود ندارد و مخزن (منبع) آب باید تعویض گردد.


روش صحیح تعمیر تانکر پلی اتیلن | روش صحیح تعمیر تانکر پلاستیکی :


جوشکاری پلی اتیلن معروف ترین وبهترین روش جهت تعمیر شکستگی ها و پارگی های مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی می باشد.روش های دیگری نیز برای تعمیر مخازن وجود دارد ولی به علت دائمی نبودن پرکاربرد نیست مانند چسب پلی اتیلن

چسب پلی اتیلن برای تعمیر مخازن کوچک و با مقدار پارگی محدود ماثر می باشد ولی برای مخازن بزرگ پلی اتیلن جوابگو نیست.جهت تعمیر مخزن پلی اتیلن (مخزن پلاستیکی) می توان به شکل زیر عمل کرد :

دراولین مرحله باید محل شکستگی کاملا تمیز شود. سپس ابتدا دولبه شکستگی را با هم جفت کرده و محل شکستگی را به صورت وی شکل V شکاف می دهیم. عمل این شکاف باید حداقل تا ضخامت بدنه باشد. سپس قسمت ترک خورده را تا زمانی که خاصیت نرم شدگی پیدا کند حرارت می دهیم . سپس نوک شمش را گرم کرده و در ابتدا شیار شکاف قرار می دهیم وبه صورت دورانی به سمت جلو حرکت می دهیم . تاشاهد ادغام شمش و بدنه باشیم . این کار را تا جایی ادامه می دهیم تا شیار کاملا پر شود. و اما شکستگی های بزرگ، لازمه بدنه را چند بار گرم کرده و سپس بگذاریم سرد شود تا بدنه براثر گرما دفرمه نشود و یا تغییر شکل پیدا نکند. بعد از جوشکاری و پرکردن شکاف کمی صبر کنید تا این قسمت سرد شود . حالا قسمت های برجسته را با ابزار سه گوش کاملا بدنه را صاف و هم سطح کنید . بعد از اتمام ترمیم از بیرون مخزن ، همین کار را از داخل مخزن نیز یکبار دیگر تکرار کنید.


طریقه تشخیص مخزن آسیب دیده :


در مواردی ما نیاز داریم تا مخازن خالی را برای اینکه ببینیم آسیب دیده اند یا خیر بررسی کنیم . برای این منظور می توانیم از نور استفاده بکنیم . به این صورت که به داخل مخزن که تاریک می باشد نگاه کرده چنانچه از قسمتی نور دیده شود آن قسمت دارای ترک یاپارگی بوده و باید ترمیم شود. روش دیگر اسفاده از چراغ قوه می باشد که باید در محیط تاریک انجام شود (شب) ونیاز به دو نفر می باشد . به این ترتیب که نفر اول با چراغ قوه به داخل مخزن نور تابانیده و نفر دوم از بیرون بررسی می کند کجا نور بیرون میزند .چه مواقعه ای باید به فکر خرید مخزن دیگری باشیم؟


اگر چنانچه مخزنی شکستگی و پارگی با عمق و ضخامت بالایی داشته باشد امکان جوشکاری و ترمیم وجود ندارد و باید به فکر خرید مخزن دیگری بود.

طریقه نصب صحیح مخزن آب پلی اتیلن (مخزن پلاستیکی ) :

برای مشاهده طریقه نصب صحیح مخزن آب پلی اتیلن به ویدئو زیر مراجعه فرمائید:


نتیجه گیری :

ما در این مقاله به این نتیجه می رسیم که باید در نظر داشت که پیشگیری بهتر از درمان است ، باید اول از کیفیت مخازن خریداری شده اطمینان حاصل کرد وسپس نسبت به نصب صحیح آن با مشاوره ازکارشناس مجرب اقدامات لازم را انجام دهید.

اگر سوالی درباره محصول یا شرکت دارید،حتما با ما تماس بگیرید

026-35700
مقالات مرتبط
  نحوه اتصال پمپ آب به مخزن | متصل کردن پمپ به تانکر آب
نحوه اتصال پمپ آب به مخزن | متصل کردن پمپ به تانکر آب
تاریخ:1399/9/1

مشاهده بیشتر