طرز خنک نگهداشتن آب مخزن | نحوه خنک نگهداشتن آب تانکر

آخرین بروز رسانی : 1401/11/2

0

خنک نگهداشتن آب مخزن_عایق بندی مخزن آب_خنک نگهداشتن آب تانکر_خنک نگهداشتن آب منبع_تهران پلیمر یارا

در کشور ما مخازن ذخیره سازی آب بیشتر در فضای باز نصب می شوند. از این رو در فصول گرم سال دمای آب داخل مخزن افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین روش های خنک نگهداشتن آب مخزن یکی از مهم ترین موارد کاربردی می باشد. ما در این مقاله قصد داریم روش های خنک نگهداشتن آب تانکر (ثابت نگهداشتن دمای آب مخزن) را باهم بررسی کنیم.

سر فصل این مطالب :

خنک نگهداشتن آب مخزن | خنک نگهداشتن آب تانکر
عایق بندی مخزن آب | عایق بندی تانکر آب
استفاده از سایه‌بان یا ساخت اتاقک
عایق‌بندی لوله‌های آبرسانی
نقاشی مخزن آب با رنگ روشن ( بازتاب کننده)
به حرکت درآوردن آب درون مخزن
نصب کردن مخزن در زیر زمین
پر نگهداشتن حجم مخزن
سوالاتی که برای شما ممکن است پیش بیاد
خنک نگهداشتن آب مخزن | خنک نگهداشتن آب تانکر

مخازن پلی اتیلن مقاومت دمایی بالایی دارند. به ویژه در مخازن سه لایه و چهار لایه، زیرا دیواره سه لایه مخزن با داشتن لایه میانی آنتی UV مانع عبور نور شده و باعث می شود دمای داخلی مخزن ثابت باقی بماند. به این ترتیب دربرخی از شهر ها که دمای هوای شهر خیلی گرم و یا خیلی سرد نیست،استفاده از مخزن پلی اتیلن در فضای باز و در معرض نور آفتاب (بدون نیاز به عایق و سایه‌بان) ممکن می باشد. .همچنین استفاده از مدل های مختلف مخازن پلی اتیلن، با شکل هندسی متفاوت به شما این امکان را می دهد تا محل نصب مخزن را به جای پشت بام و در معرض نور خورشید به محل دیگری ببرید مانند مخازن آب زیر پله که مخصوص فضاهای محدود هستند.


جهت مشاهده ابعاد مخازن آب زیر پله شرکت تهران پلیمر یارا به لینک زیر مراجعه فرمائید:

لینک مخازن آب زیر پله شرکت تهران پلیمر یارا


چنانچه آب مخزن شما در طول تابستان گرم ودر زمستان سرد می‌شود، می‌توانید با روش‌های مختلفی اقدام به خنک و یا گرم نگهداشتن مخزن آب کنید.از روش های آسان و مفید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- عایق‌بندی مخزن آب

   • عایق بندی به وسیله پشم شیشه

   • عایق بندی به وسیله فوم

   • عایق بندی به وسیله گچ و چسب

2- استفاده از سایه‌بان یا ساخت اتاقک

3- عایق‌بندی لوله‌های آبرسانی

4- نقاشی مخزن آب با رنگ روشن(بازتاب کننده)

5- به حرکت درآوردن آب درون مخزن

6- نصب کردن مخزن در زیر زمین

7- پرنگهداشتن حجم مخزن


عایق بندی مخزن آب | عایق بندی تانکر آب

یکی ازپرکاربردترین روش های خنک و یا گرم نگهداشتن مخزن آب ، عایق بندی مخزن آب است. عایق بندی مخازن به شیوه های مختلفی انجام می گیرد از معروف ترین آن ها می توان به عایق‌بندی مخزن با پشم شیشه یا عایق‌بندی مخزن با فوم و حتی عایق بندی به وسیله ملات گچ و چسب نیز اشاره نمود. توصیه کارشناسان استفاده از عایق فویل‌داربیشتر از موارد دیگر می باشد زیرا فویل آلومینیوم، مخزن شما را در برابر نور آفتاب محافظت می‌کند و دوام آن را چند برابر می‌کند. همچنین می‌توانید از مخازن فوم دار نیز استفاده کنید. مخزن فوم دار یا مخزن پلی اتیلن فوم دار، مخزنی است که از فوم پلی اتیلن در تولید آنها استفاده شده‌است. مزیت استفاده از این نوع عایق بندی مخزن آب این است که در تابستان آب خنک و در زمستان آب گرم نگه داشته می شود همینطور باعث افزایش طول عمر مخزن می شود زیرا از تابش مستقیم نور خورشید ، باران، رعدو برق و... محافظت می کند.

عایق بندی به روش ملات آهک و چسب مناسب برای مناطق کم بارش و نیمه کویری می باشد. از مزیت این روش می توان ،ارزان بودن این روش را مثال زد.

عایق بندی مخازن پلی اتیلن_خنک نگهداشتن مخازن آب_عایق بندی تانکر آب_خنک نگهداشتن آب تانکر_تهران پلیمر یارا


استفاده از سایه‌بان یا ساخت اتاقک

یکی از ساده ترین و اصلی ترین راه حل های جلوگیری از گرم شدن آب درون مخازن استفاده از سایه بان است. با این کار مخزن آب به دور از نور مستقیم خورشید می باشد و آب درون آن خنک تر خواهد ماند همینطور طول عمر مخزن را نیز افزایش خواهد داد. اما اگر چنانچه امکان ساخت اتاقک برای مخزن باشد علاوه بر ممانعت از تابش مستقیم نور خورشید مانع از قرار گرفتن مخزن در مجاورت گرمای محیطی می شود.


_تهران پلیمر یارا_نصب سایه بان برای مخزن آب_خنک نگه داشتن مخزن آبعایق‌بندی لوله‌های آبرسانی

چنانچه لوله های آبرسانی در مجاورت نور خورشید و یا گرمای محیطی باشد گرمای زیادی جذب می کند بنابراین آب مخزن هنگام عبور از این لوله ها گرم خواهد شد. بنابراین عایق بندی این لوله ها در ثابت نگه داشتن دمای آب مخزن بسیار با اهمیت می باشد. لازم به ذکر است در فصول سرد سال این عایق بندی مانع از سرد شدن و یخ زدگی نیز می گردد.


نقاشی مخزن آب با رنگ روشن ( بازتاب کننده)

یکی دیگر از روش‌های خنک نگهداشتن مخزن آب، رنگ‌آمیزی مخزن به رنگ های روشن است که بازتاب کننده نور خورشید هستند مانند رنگ سفید ، که یک رنگ بازتاب کننده نور و گرما است. و بیشتر گرمای دریافتی را منعکس می‌کند. بنابراین در حفظ دمای خنک آب داخل مخزن کمک زیادی می‌کند. این روش بیشتر بر روی مخازن فلزی انجام می شود زیرا رنگ اصلی تمامی مخازن پلی اتیلن، سفید رنگ است. و این نکته به تنهایی یکی از مزیت‌های مهم مخزن پلی اتیلن نسبت به سایر مخازن، در زمینه خنک نگه داشتن مخزن آب است.


به حرکت درآوردن آب درون مخزن

این روش با توجه به پر هزینه بودن به هیچ وجه توصیه نمی شود ، این روش هم به لحاظ انجام ، زمان بر می باشد و هم باعث به هدر رفتن حجم زیادی آب می گردد دراین روش در زمان های مشخصی اقدام به خارج ساختن آب درون مخزن و جایگزینی آن با آب خنک از لوله های ورودی مخزن می شود .


نصب کردن مخزن در زیر زمین

روش دیگر خنک نگهداشتن آب درون تانکر ، نصب کردن مخزن در زیر زمین می باشد. در این روش به دلیل پائین بودن دمای زیر زمین ، مکانی مناسب برای خنک نگه داشتن منبع آب است. همچنین این روش در فصل زمستان نیز مانع از یخ زدگی آب درون لوله های ورودی و خروجی به مخزن و در نهایت سرد شدن بیش از حد و یا یخ زدن آب درون مخزن می شود. این روش نسبت به روش های دیگر هزینه بیشتری دارد ولی امکان بهره برداری طولانی تری نسبت به روش های دیگر مهیا می کند.


_تهران پلیمر یارا_نصب مخزن در زیر زمین_خنک نگه داشتن مخزن آب


پر نگهداشتن حجم مخزن

یکی دیگر از روش های خنک نگهداشتن تانکر آب ، پرنگه داشتن مخزن است. اگر در داخل مخزن فضای خالی وجود نداشته باشد، هوای گرم وارد مخزن نمی شود. هوای گرم با آب تماس برقرار نمی کند بنابراین مادامی که مخزن از آب پر باشد، فضایی برای ورود هوای گرم به داخل مخزن و انتقال گرما به آب مخزن وجود نخواهد داشت. بنابراین در این روش توصیه می شود در مخزن ها از شیر فلوتردار استفاده شود. تا همیشه مخزن ها پر بوده و آب داخل مخزن خنک باقی بماند.


سوالاتی که برای شما ممکن است پیش بیاد

1- چطوری آب مخزن را خنک نگه داریم ؟

جهت خنک نگهداشتن آب مخزن روش های مختلفی وجود که متداول ترین آنها به شرح زیر می باشد:

عایق‌بندی مخزن آب_استفاده از سایه‌بان یا ساخت اتاقک_عایق‌بندی لوله‌های آبرسانی_نقاشی مخزن آب با رنگ روشن( بازتاب کننده)_به حرکت درآوردن آب درون مخزن_نصب کردن مخزن در زیر زمین_پرنگه داشتن حجم مخزن


2- برای عایق بندی مخازن از چه وسایلی می توان استفاده کرد؟

• عایق بندی به وسیله پشم شیشه

• عایق بندی به وسیله فوم

• عایق بندی به وسیله گچ و چسب


3- چطوری مانع از یخ زدن آب داخل مخزن در زمستان شویم ؟

عایق بندی مخزن آب و اتصالات آن و نصب مخزن به صورت دفنی از موارد پیشنهادی جهت جلو گیری از یخ زدگی آب داخل مخزن می باشد.


4- آیا در مکان های خیلی سرد و گرم حتما باید مخزن عایق بندی شوند؟

بله زیرا ممکن است باعث آسیب به مخزن و موادذخیره شده در آن شود.


5- چرا باید همیشه آب داخل مخزن پر باشد؟

چون فضایی برای ورود هوای گرم به داخل مخزن و انتقال گرما به آب مخزن وجود نخواهد داشت.


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

فروشگاه اینترنتی تهران پلیمر یارا

tpy.ir فروشگاه اینترنتی شرکت تهران پلیمر یارا می باشد. این فروشگاه به عنوان یکی از جامع ترین پلتفرم های فروش مخزن و وان پلی اتیلن کشور در اختیار شما عزیزان می باشد تا به سادگی و با اعتماد کامل تجربه خرید خوب و مطمئنی را داشته باشید. تمامی محصولات ضمن داشتن بالاترین استانداردهای ملی و تاییدیه های بهداشتی و غذایی (به صورت ثبت شده و قابل استعلام) از 10 سال گارانتی و 15 سال خدمات پس از فروش واقعی در سراسر کشور برخوردار است.

بیشتر

کلیه حقوق این سایت متعلق به
شرکت تهران پلیمر یارا (فروشگاه اینترنتی مخازن و وان پلی اتیلن) میباشد