1400/12/5
مخزن آب پلی اتیلن | نحوه پیدایش مخزن آب

سر فصل این مطالب :

چکیده:
مخزن آب | تاریخچه مخزن آب :
انواع مخزن آب | کاربرد مخزن :
مخزن آب پلی اتیلن | تانکر آب پلاستیکی :
مخزن فولادی:
مخزن گالوانیزه:
مخزن استیل :
مخزن بتنی و سیمانی :
مخزن فایبر گلاس:
سوالات :
چکیده: :
امروزه برای تامین آب شرب مناطق مختلف; وجود مخزن آب ( تانکر آب ) از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا بدونه آب در واقع بقای انسان غیر ممکن است . زیرا هیچ جایگزینی برای آب وجود ندارد. این مخازن آب ( منبع آب ) در نقاط مختلف کشور بسته به تعداد خانوار و واحد های مسکونی دارای حجم های مختلف و از مصالح و مواد مختلفی ساخته می شوند. همانطور که می دانید  مخزن آب ; با نام های مختلفی شناخته شده می باشد مانند منبع آب ، تانکر آب و ... در ایران باستان نیز آب انبار ها ، فضا هایی جهت ذخیره سازی آب بوده اند . حتی امروزه نیز برخی از آنها فعال می باشد. در این مقاله قصد داریم درخصوص نحوه پیدایش مخازن آب ، انواع و کاربرد های صحبت کنیم.


جهت دریافت مشاوره های تخصصی به صورت کاملا رایگان می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمائید:
026-35700


مخزن آب | تاریخچه مخزن آب : :
مخزن آب ( تانکر آب )  ;همانطور که در بالا اشاره شد یک فضایی جهت ذخیره سازی آب برای مصارف مختلفی مانند شرب; کشاورزی و... می باشند که از زمان پیدایش انسان بسیار با اهمیت بوده اند . زیرا با توجه به خشک سالی ها و یا کمبود آب در فواصل مختلف نیاز به آب از این طریق برطرف می شد . اوایل این مخازن آب ( منبع آب ) عمدتا از مصالح های ابتدای مانند چوب و سنگ و ... ساخته می شدند. اما امروزه این مخازن آب ( منبع آب ) را در ابعاد مختلف از مواد پلی اتیلنی تولید می کنند. نمی توان به طور قطعی بیان نمود که در چه زمانی ( تاریخچه مخزن آب / تاریخچه تانکر آب ) ودر کجا اولین مخزن آب ایجاد شد . ولی این را می توان به طور قطع بیان کرد که پیدایش انسان با اولین ذخیره سازی آب همراه بوده است. در ایران باستان نیز همانطور که اشاره شد . از آب انبار ها جهت ذخیره سازی آب برای شرب ، کشاورزی و حتی آب برای دامداری استفاده می شد .که هنوز در برخی از نقاط کشور این آب انبار ها فعال می باشند. این آب انبار ها پائین تر از سطح زمین ایجاد می شدند و با توجه به شیبی که داشتند آب وارد این ماکان ها می شد آب موجود در این آب انبار ها از نور خورشید دور بوده ، که باعث شده  آب بسیار خنک و میزان تبخیر بسیار کم می باشد. نمونه دیگری از ذخیره سازی آب در ایران ;حوض های آب خانه های ویلایی بوده است که کاربرد های دیگری داشته و برای شرب استفاده نمی شد.


توجه : گروه کارخانجات تهران پلیمر یارا تنها در تولید محصولات پلی اتیلن فعال می باشد و سایر مخازن ذکر شده در ذیل تولیدات شرکت تهران پلیمر یارا نمی باشد و فقط جنبه اطلاع رسانی دارد.

انواع مخزن آب | کاربرد مخزن : :
انواع مخزن آب ( منبع آب ) و کاربرد های آن موضوع مورد بررسی این قسمت از مقاله ما می باشد. زیرا مخازن ذخیره سازی مایعات از نظر مواد تولیدی بسیار متفاوت می باشند. که در این قسمت به معرفی برخی از آنها به شرح ذیل می پردازیم.مخزن پلی اتیلن ( تانکر پلاستیکی ) ;مخزن فولادی ; مخزن گالوانیزه ; مخزن استیل; مخزن بتنی و سیمانی; مخزن فایبرگلاس و ... نمونه هایی از این مخازن می باشند.

مخزن آب پلی اتیلن | تانکر آب پلاستیکی : :
مخزن پلی اتیلن ( تانکر پلی اتیلن ) یکی از جدید ترین و بهترین مخازن ذخیره سازی مایعات می باشند که باتوجه به شکل هندسی و تنوع در حجم های تولیدی بسیار کار آمد هستند . این مخازن پلی اتیلن ( منبع پلی اتیلن ) همانطور که از نامشان پیداست از مواد پلیمری تولید شده اند . این مواد اولیه اگر دارای کیفیت فود گرید باشند . کاملا بهداشتی بوده و می توان برای ذخیره سازی آب شرب و یا سایر مواد غذایی مورد استفاده قرار داد . مخزن پلاستیکی ( منبع پلاستیکیبا توجه به شکل های هندسی خاصی که دارند می توان آنها را در مکان هایی که دارای محدودیت فضای هستند نصب نمود و حتی امکان عبور از درب ورودی باریک را نیز دارند نمونه هایی از این مخازن را با نام های مخازن آسان رو ( اسلیم ) و یا مخازن زیر پله و ... می توان مثال زد. با توجه به اینکه مخازن پلی اتیلن ( منبع آب پلی اتیلن ) را از لایه های مختلفی تولید می کنند از این طریق هم، دارای تنوع بسیاری می باشند که معمولا به صورت تک الی چهار لایه تولید می شوند.و کاربرد های متفاوتی دارند . مخازن تک لایه معمولا جهت نگه داری مواد شیمیایی و اسید ها وباز ها مورد استفاده قرار می گیرند. ولی مخازن سه لایه و چهار لایه اغلب  جهت ذخیره سازی آب مورد استفاده قرار می گیرند زیرا دارای لایه ضد نور ، آنتی باکتریال ، خاصیت ضد جلبک و ضد اشعه می باشند. از مزایای این مخازن قیمت بسیار پائین آن نسبت به نمونه های دیگر مانند ( فلزی ) می باشند. از سمت دیگر در این مخازن خوردگی ایجاد نمی شود و با توجه به وزن کم آن به راحتی قابل نصب بوده و نصب  اتصالات هم نسبت به سایر مخازن به سادگی قابل اجراء می باشد. این نوع از مخازن پلاستیکی ( تانکر پلاستیکی ) را می توان به جرات به عنوان یکی از بهترین مخازن نام برد. شرکت تهران پلیمر یارا تولید کننده انواع محصولات برپایه مواد پلی اتیلن و تنها تولید کننده مخازن آنتی باکتریال در سطح کشور می باشد .که دارای بیش از 150 نمایندگی فعال جهت خدمت به مشتریان محترم می باشد.
🧷مقاله مخازن تک لایه پلی اتیلن
🧷مقاله مخازن چند لایه پلی اتیلنتوجه : گروه کارخانجات تهران پلیمر یارا تنها در تولید محصولات پلی اتیلن فعال می باشد و سایر مخازن ذکر شده در ذیل تولیدات شرکت تهران پلیمر یارا نمی باشد و فقط جنبه اطلاع رسانی دارد.

مخزن فولادی: :
مخزن فولادی درواقع در دسته مخازن فلزی تقسیم بندی می شود و دارای شکل های مختلف و کاربرد های متفاوتی می باشد . از مزیت های این نوع از مخازن ضد زنگ بودن و بسیار مقاوم بودن آنها می باشند.این مخازن در برابر فشار هم بسیار مقاوم هستند. و بسته به مکان و نوع مواد ذخیره سازی شده در آنها دارای شکل خاصی و نحوه نصب متفاوتی می باشند .و برای ذخیره سازی انواع مختلفی از مایعات مورد استفاده قرار می گیرد . با توجه به اینکه از مواد سوختی نیز جهت ذخیره سازی استفاده می شود مانند نفت ، چنانچه نشتی در آنها اتفاق بیفتد ممکن است منطقه ای را آلوده کنند . از این رو در هنگام ساخت این نوع از مخازن تست های مختلفی جهت ایمنی و عدم نشت مواد گرفته می شود.


مخزن گالوانیزه: :
مخزن گالوانیزه نیز مانند مخازن فولادی در دسته مخازن فلزی قرار می گیرند . این مخازن با توجه به ویژگی های که دارند از نظر نوع و ضخامت ورق ; نحوه اتصال و آب بندی که در آن صورت گرفته است دارای مقاومت ; کیفیت و کاربرد های متفاوتی در صنعت می باشند. مخازن گالوانیزه با توجه به مقاومت خوبی که در نگه داری مایعات همچون آب دارند گزینه مناسبی جهت ذخیره سازی آب می باشند. قدمت استفاده از این نوع از مخازن به بیش از 100 سال می رسد و اغلب بر روی ساختمان های قدیمی و یا برخی از باغ ها قابل مشاهده است . این مخازن با توجه به قیمت مناسب و بهداشتی بودن بسیار گزینه مناسبی می باشند اما به علت اینکه زمان زیادی برای ساخت و نصب در محل از ما می گیرند . امروزه کمتر متقاضی دارد. زیرا مخازن با لیتراژ زیاد را در محل نصب می سازند . ولی برای کاربرد های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. نوع دیگری از مخازن گالوانیزه تولید می شوند که به مخازن پیش ساخته معروف می باشند . این مخازن با توجه به اینکه در کارگاه ها تولید می شوند در زمان کمتری آماده می شوند و در فرآیند تولید آن از جوشکاری استفاده نمی شود . بنابراین مقاومت بالایی داشته و گزینه مناسبی برای ذخیره سازی آب به ویژه جهت شرب می باشند.


مخزن استیل : :
مخزن استیل هم مانند دو مخزن بالا در دسته مخازن فلزی طبقه بندی می شوند. این مخازن با توجه به اینکه بسیار بهداشتی می باشند . بیشتردر صنایع غذایی ; دارویی ; کشاورزی و ... کاربرد دارند. مخازن استیل مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند و برای نگهداری مایعات بسیار مناسب می باشند. لازم به ذکر می باشد که اکثر صنایع غذایی و دارویی از مخازن استیل در خطوط مختلف تولیدات خود استفاده می کنند . نمونه هایی از این شرکت ها به این شرح می باشد:1- صنایع مواد غذایی برای مثال ( لبنی و کنسروی) 2- صنایع دارو سازی 3- صنایع پتروشیمی و شیمیایی و ... ، مخازن استیل جهت استفاده برای مصارف مختلف در انواع و  لایه های مختلفی از تک لایه تا سه لایه تولید می شوند . معمولا از مخازن تک لایه برای ذخیره سازی آب و روغن های خوراکی و ... مورد استفاده قرار می گیرند. از مخازن دو لایه استیل هم برای موادی استفاده می شوند که باید در دمای ثابتی قرار بگیرند. اما از مخازن استیل سه لایه برای موادی استفاده می شوند که نیاز به بالابردن و یا پائین آوردن دما دارند. علاوه براین این مخازن استیل دارای نمونه قابل حمل نیز می باشند. این مخازن از نظر شکل ظاهری با همدیگر متفاوت می باشند .


مخزن بتنی و سیمانی : :
مخزن بتنی اغلب برای نگهداری آب شرب و یا حتی آب فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند.و در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب کار برد بسیار دارد طراحی و ساخت این مخازن بسیار با اهمیت می باشد . زیرا باید کاملا اصولی آب بندی شود در غیر این صورت امکان ایجاد خوردگی در آن و نشت مواد به بیرون از مخزن وجود دارد. این مخازن با توجه به اهمیت خاصی که دارند حتما باید توسط کارشناسان مجرب طراحی و اجرا شوند تا عمر مفید این مخازن افزایش پیدا کند . مخازن بتنی نیز مانند سایر مخازن دارای مزایا و معایبی هستند . این مخازن را می توان هم بر روی زمین وهم زیر زمین با حجم های مختلف ایجاد نمود. از دیگر مزیت های این مخازن عمر و دوام بالای این مخازن می باشد. ولی باید این را در نظر گرفت که این مخازن امکان جابجایی آن ها وجود ندارد . فرآیند طراحی و ساخت آن ها زمان بر بوده و جهت ساخت نیاز به نیروی انسانی بیشتر و ابزار ها و تجهیزات سنگین می باشد. مخازن بتنی با توجه به اینکه از بتن ایجاد شده اند امکان دادن طعم به آب ذخیره شده در آن را دارند.


مخزن فایبر گلاس: :
مخزن فایبر گلاس که از مخازن کامپوزیتی می باشد یکسری از این نوع مخازن به صورت پنل در کارخانجات تولید می شود ودر مکان نصب و مونتاژ می شوند این مخازن به دلیل تحمل دمای بالا مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان قرار گرفته است ولی نسبت به مخازن پلی اتیلن هزینه بیشتری دارند. اما از مخازن گالوانیزه ارزان تر می باشند. مخازن فایبرگلاس معمولا جهت ذخیره سازی آب شرب ; آب مورد نیاز آتش نشانی و ... مورد استفاده قرار می گیرند.این مخازن را می توان در ابعاد و حجم های مختلف تهیه و نصب نمود . مخازن فایبرگلاس در برابر خوردگی مقاوم می باشند و همانند مخازن پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی نیز مقاوم می باشند. این مخازن نیز مانند سایر انواع مخازن دارای معایبی می باشند. مخزن فایبر گلاسی که معمولا نیروی انسانی مونتاژ می کند این کار ممکن است باعث شود خطای انسانی ایجاد شود و درز هایی در مخازن ایجاد گردد. این مخازن دارای لایه ضد نور نیستند بنابراین امکان ایجاد جلبک در آن ها بسیار بالا می باشد. جنس بدنه این مخازن بسیار سفت و غیر انعطاف می باشد که همین موضوع ممکن است باعث ایجاد شکستگی و نشت مواد به بیرون شود.جهت دریافت مشاوره های تخصصی به صورت کاملا رایگان می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمائید:
026-35700


توجه : گروه کارخانجات تهران پلیمر یارا تنها در تولید محصولات پلی اتیلن فعال می باشد و سایر مخازن ذکر شده در بالا تولیدات شرکت تهران پلیمر یارا نمی باشد و فقط جنبه اطلاع رسانی دارد.

سوالات : :
چطوری می توان یک مخزن پلی اتیلن خرید؟
شرکت تهران پلیمر یارا دارای 150 نماینگی فعال در کشور می باشد از این رو می تواند جهت مشاهده اطلاعت نماینده شهر خود به لینک زیر مراجعه فرمائید:
🧷لینک نمایندگان شرکت تهران پلیمر یارا

مخزن آب را با چه نام هایی می شناسند ؟
مخزن آب با نام های تانکر آب و منبع آب در سراسر کشور شناخته شده می باشد. همینطور مخزن آب پلی اتیلن را با نام مخزن آب پلاستیکی ، تانکر آب پلاستیکی ، منبع آب پلاستیکی معروف می باشد.

آیا مشخص است در چه زمانی مخزن آب برای اولین بار استفاده شده است ؟
همانطور که در مقاله بالا ذکر شد. زمان دقیقی در این خصوص نیست ولی از زمان پیدایش انسان ، ذخیره سازی آب به شکل های گوناگونی وجود داشته است .

پر فروش ترین مخازن ذخیره سازی آب چه نوع مخازنی می باشند ؟
امروزه مخازن آب پلی اتیلن بیشتر از سایر مخازن دارای متقاضی می باشد . دلیل افزایش تقضا قیمت پائین ،کیفیت بالا و ابعاد متنوع می باشد.

آیا استفاده از مخازن پلی اتیلن برای سلامتی مضر می باشد ؟
خیر . زیرا مواد اولیه تولیدی این مخازن فود گرید بوده و دارای تائیدیه های بهداشتی می باشد.

مخزن آب تهران پلیمر یارا را از کجا می توانیم تهیه کنیم ؟
از نمایندگی های مجاز در سراسر کشور جهت اطلاع بیشتر با شماره 35700-026 تماس حاصل فرمائید .

ابعاد و حجم مخازن تهران پلیمر یارا ؟
جهت دریافت ابعاد و  لیتراژ مخازن تهران پلیمر یارا  روی لینک زیر کلیک نمائید :
🧷مخازن تهران پلیمر یارا 

مزیت مخزن آب تهران پلیمر یارا نسبت به سایر برند ها در چیست ؟
0
برچسب ها

مخازن آب

منبع آب

تانکر آب

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلاستیکی

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید

[کل : 0 , کیانگین : 0]

هم اکنون خرید کنید


در مورد این مقاله نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخشهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند .


با خانواده تهران پلیمر یارا همراه باشید