fa en ar

تلفن تماس: 35700-026

چکیده:

امروزه برای تامین آب شرب مناطق مختلف; وجود مخازن آب از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا بدونه آب در واقع بقای انسان غیر ممکن است . زیرا هیچ جایگزینی برای آب وجود ندارد. این مخازن در نقاط مختلف کشور بسته به تعداد خانوار و واحد های مسکونی دارای حجم های مختلف و از مصالح و مواد مختلفی ساخته می شوند. همانطور که می دانید این مخازن; با نام های مختلفی شناخته شده می باشد مانند منبع آب ، تانکر آب و ... در ایران باستان نیز آب انبار ها ، فضا هایی جهت ذخیره سازی آب بوده اند . حتی امروزه نیز برخی از آنها فعال می باشد. در این مقاله قصد داریم درخصوص نحوه پیدایش مخازن آب ، انواع و کاربرد های صحبت کنیم.

مخازن آب :

مخزن آب ;همانطور که در بالا اشاره شد یک فضایی جهت ذخیره سازی آب برای مصارف مختلفی مانند شرب; کشاورزی و... می باشند که از زمان پیدایش انسان بسیار با اهمیت بوده است . زیرا با توجه به خشک سالی ها و یا کمبود آب در فواصل مختلف نیاز به آب از این طریق برطرف می شد . اوایل این مخازن عمدتا از مصالح های ابتدای مانند چوب و سنگ و ... ساخته می شدند. اما امروزه این مخازن را در ابعاد مختلف از مواد پلی اتیلنی تولید می کنند. نمی توان به طور قطعی بیان نمود که در چه زمانی ودر کجا اولین مخزن آب ایجاد شد . ولی این را می توان به طور قطع بیان کرد که پیدایش انسان با اولین ذخیره سازی آب همراه بوده است. در ایران باستان نیز همانطور که اشاره شد . از آب انبار ها جهت ذخیره سازی آب برای شرب ، کشاورزی و حتی آب برای دامداری استفاده می شد .که هنوز در برخی از نقاط کشور این آب انبار ها فعال می باشند. این آب انبار ها پائین تر از سطح زمین ایجاد می شد و با توجه به شیبی که داشت وارد این ماکان ها شده و چون از نور خورشید دور بوده ، آب بسیار خنک و میزان تبخیر بسیار کم می باشد. نمونه دیگری از ذخیره سازی آب در ایران ;حوض های آب خانه های ویلایی بوده است که کاربرد های دیگری داشته و برای شرب استفاده نمی شد.

انواع مخازن | کاربرد مخازن :

انواع مخازن و کاربرد های آن موضوع مورد بررسی این قسمت از مقاله ما می باشد. زیرا مخازن ذخیره سازی مایعات از نظر مواد تولیدی بسیار متفاوت می باشند. که در این قسمت به معرفی برخی از آنها به شرح ذیل می پردازیم.مخزن پلی اتیلن ;مخزن فولادی ; مخزن گالوانیزه ; مخزن استیل; مخزن بتنی و سیمانی; مخزن فایبرگلاس و ... نمونه هایی از این مخازن می باشند.

مخازن پلی اتیلن :

مخزن پلی اتیلن یکی از جدید ترین و بهترین مخازن ذخیره سازی مایعات می باشد که باتوجه به شکل هندسی و تنوع در حجم های تولیدی بسیار کار آمد هستند . این مخازن همانطور که از نامشان پیداست از مواد پلیمری تولید شده است . این مواد اولیه اگر دارای کیفیت فود گرید باشند . کاملا بهداشتی بوده و می توان برای ذخیره سازی آب شرب و یا سایر مواد غذایی مورد استفاده قرار داد . این مخازن پلی اتیلنی با توجه به شکل های هندسی خاصی که دارند می توان در مکان هایی که دارای محدودیت فضای نصب هستند استفاده شوند و حتی امکان عبور از درب ورودی باریک را نیز دارند نمونه هایی از این مخازن را با نام های مخازن آسان رو ( اسلیم ) و یا مخازن زیر پله و ... می توان مثال زد. با توجه به اینکه مخازن پلی اتیلن را از لایه های مختلفی تولید می کنند از این طریق هم دارای تنوع بسیار می باشد . معمولا به صورت تک الی چهار لایه تولید می شوند. که کاربرد های متفاوتی دارند . مخازن تک لایه معمولا جهت نگه داری مواد شیمیایی و اسید ها وباز ها مورد استفاده قرار می گیرند. ولی مخازن سه لایه و چهار لایه دارای لایه ضد نور و لایه آنتی باکتریال می باشند و دارای خاصیت ضد جلبک و ضد اشعه می باشند. از مزایای این مخازن قیمت بسیار پائین آن نسبت به نمونه های دیگر مانند ( فلزی ) می باشد. از سمت دیگر در این مخازن خوردگی ایجاد نمی شود و با توجه به وزن کم و نصب راحت اتصالات و حتی نصب راحت خود مخزن ، می توان به جرات به عنوان یکی از بهترین مخازن نام برد. شرکت تهران پلیمر یارا تنها تولید کننده مخازن آنتی باکتریالدر سطح کشور می باشد .که دارای بیش از 150 نمایندگی فعال درکشور برای خدمت به مشتریان محترم می باشد . برای مشاهده مخازن تولیدی شرکت تهران پلیمر یارا می توانید بر روی لینک ذیل کلیک نمائید.

لینک مخازن شرکت تهران پلیمر یارا

مخازن فولادی:

مخزن فولادی درواقع در دسته مخازن فلزی تقسیم بندی می شود و دارای شکل های مختلف و کاربرد های متفاوتی می باشد . از مزیت های این نوع از مخازن ضد زنگ بودن و بسیار مقاوم بودن آن می باشد.این مخازن در براربر فشار هم بسیار مقاوم می باشند. و بسته به مکان و نوع مواد ذخیره سازی در آن دارای شکل خاصی و نحوه نصب متفاوتی می باشد . این مخازن برای ذخیره سازی انواع مختلفی از مایعات مورد استفاده قرار می گیرد . با توجه به اینکه از مواد شیمیایی نیز مانند نفت جهت ذخیره سازی استفاده می شود .اگر دارای نشتی باشد ممکن است منطقه ای را آلوده کند . از این رو در هنگام ساخت این نوع از مخازن تست های مختلفی جهت ایمنی و عدم نشت مواد گرفته می شود.

مخازن گالوانیزه:

مخزن گالوانیزه نیز مانند مخازن فولادی در دسته مخازن فلزی قرار می گیرند . این مخازن با توجه به ویژگی های که دارند از نظر نوع و ضخامت ورق ; نحوه اتصال و آب بندی که در آن صورت گرفته است دارای مقاومت ; کیفیت و کاربرد های متفاوتی در صنعت می باشد. مخازن گالوانیزه با توجه به مقاومت خوبی که در نگه داری مایعات همچون آب دارند گزینه مناسبی جهت ذخیره سازی آب می باشد. قدمت استفاده از این نوع از مخازن به بیش از 100 سال می رسد و اغلب بر روی ساختمان های قدیمی و یا برخی از باغ ها قابل مشاهده است . این مخازن با توجه به قیمت مناسب و بهداشتی بودن بسیار گزینه مناسبی می باشند اما به علت اینکه زمان زیادی برای ساخت و نصب در محل از ما می گیرد . امروز کمتر متقاضی دارد. زیرا مخازن با لیتراژ زیاد را در محل تولید و نصب می کنند . ولی برای کاربرد های خاص مورد استفاده قرار می گیرد. نوع دیگری از مخازن گالوانیزه تولید می شوند که به مخازن پیش ساخته معرف می باشند . این مخازن با توجه به اینکه در کارگاه ها تولید می شوند زمان کمتری گرفته می شود و در فرآیند تولید آن از جوشکاری استفاده نمی شود . بنابراین مقاومت بالایی داشته و گزینه مناسبی برای ذخیره سازی آب به ویژه جهت شرب می باشد.

مخازن استیل :

مخزن استیل هم مانند دو مخزن بالا در دسته مخازن فلزی طبقه بندی می شوند. این مخازن با توجه به اینکه بسیار بهداشتی می باشند . بیشتردر صنایع غذایی ; دارویی ; کشاورزی و ... کاربرد دارند. این مخازن مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند و برای نگهداری مایعات بسیار مناسب می باشند. لازم به ذکر می باشد که اکثر صنایع غذایی و دارویی از مخازن استیل در خطوط مختلف تولیدات خود استفاده می کنند . نمونه هایی از این شرکت ها به این شرح می باشد:1- صنایع مواد غذایی برای مثال ( لبنی و کنسروی) 2- صنایع دارو سازی 3- صنایع پتروشیمی و شیمیایی و ... مخازن استیل جهت استفاده برای موارد مختلف دارای انواع مختلفی بوده و با لایه های مختلفی از تک لایه تا سه لایه تولید می شود . معمولا از مخازن تک لایه برای ذخیره سازی آب و روغن های خوراکی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. از مخازن دو لایه استیل هم برای موادی استفاده می شود که باید در دمای ثابتی قرار بگیرد. اما از مخازن استیل سه لایه برای موادی استفاده می شود که نیاز به بالابردن و یا پائین آوردن دما دارد. علاوه براین این مخازن استیل دارای نمونه قابل حمل نیز می باشند. این مخازن از نظر شکل ظاهری نیز دارای شکل های مختلفی هستند.که موارد مصرفی آنها متفاوت می باشد.

مخازن بتنی و سیمانی :

مخزن بتنی اغلب برای نگهداری آب شرب و یا حتی آب فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند.و در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب کار برد بسیار دارد طراحی و ساخت این مخازن بسیار با اهمیت می باشد . زیرا باید کاملا اصولی آب بندی شود در غیر این صورت امکان ایجاد خوردگی در آن و نشت مواد به بیرون از مخزن وجود دارد. این مخازن با توجه به اهمیت خاصی که دارند حتما باید توسط کارشناسان مجرب طراحی و اجرا شوند تا عمر مفید این مخازن افزایش پیدا کند . مخازن بتنی نیز مانند سایر مخازن دارای مزایا و معایبی هستند . این مخازن را می توان هم بر روی زمین وهم زیر زمین با حجم های مختلف ایجاد نمود. از دیگر مزیت های این مخازن عمر و دوام بالای این مخازن می باشد. ولی باید این را در نظر گرفت که این مخازن امکان جابجایی آن ها وجود ندارد . فرآیند طراحی و ساخت آن ها زمان بر بوده و جهت ساخت نیاز به نیروی انسانی بیشتر و ابزار ها و تجهیزات سنگین می باشد. مخازن بتنی با توجه به اینکه از بتن ایجاد شده اند امکان دادن طعم به آب ذخیره شده در آن را دارند.

مخازن فایبر گلاس:

مخزن فایبر گلاس که از مخازن کامپوزیتی می باشد یکسری از این نوع مخازن به صورت پنل در کارخانجات تولید می شود ودر مکان نصب و مونتاژ می شوند این مخازن به دلیل تحمل دمای بالا مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان قرار گرفته است ولی نسبت به مخازن پلی اتیلن هزینه بیشتری دارند. اما از مخازن گالوانیزه ارزان تر می باشند. مخازن فایبرگلاس معمولا جهت ذخیره سازی آب شرب ; آب مورد نیاز آتش نشانی و ... مورد استفاده قرار می گیرند.این مخازن را می توان در ابعاد و حجم های مختلف تهیه و نصب نمود . مخازن فایبرگلاس در برابر خوردگی مقاوم می باشند و همانند مخازن پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی نیز مقاوم می باشند. این مخازن نیز مانند سایر انواع مخازن دارای معایبی می باشند. مخزن فایبر گلاسی که معمولا نیروی انسانی مونتاژ می کند این کار ممکن است باعث شود خطای انسانی ایجاد شود و درز هایی در مخازن ایجاد گردد. این مخازن دارای لایه ضد نور نیستند بنابراین امکان ایجاد جلبک در آن ها بسیار بالا می باشد. جنس بدنه این مخازن بسیار سفت و غیر انعطاف می باشد که همین موضوع ممکن است باعث ایجاد شکستگی و نشت مواد به بیرون شود.

چطوری می توان یک مخزن پلی اتیلن خرید؟

شرکت تهران پلیمر یارا دارای 150 نماینگی فعال در کشور می باشد از این رو می تواند جهت مشاهده اطلاعت نماینده شهر خود به لینک ذیل مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ذیل تماس حاصل فرمائید:

لینک نمایندگان شرکت تهران پلیمر یارا

شماره تماس شرکت تهران پلیمر یارا
026-35700

اگر سوالی درباره محصول یا شرکت دارید،حتما با ما تماس بگیرید

026-35700
مقالات مرتبط