fa en ar

تلفن تماس: 35700-026

مقدمه:

به موازات توسعه سریع زندگی بشری، کنترل اثرات مضر میکروارگانیسمها امری غیر قابل اجتناب شده است، از طرفی با ظهور و افزایش ارگانیسمهای میکروبی مقاوم به آنتی بیوتیکهای متعدد، رشد سریع و کنترل نشده آنها میتواند منجر به بروز مشکلات جدی شود. لذا ضرورت برکاهش هزینه های مراقبتهای بهداشتی، تولید مواد ضد میکروبی با هزینه های کمتر به نیازی گریز ناپذیر برای جوامع بشری امروزی تبدیل شده است.از زمان عرضه آنتی بیوتیکها و به کارگیری آنها در درمان بیماریها، باکتریها همواره در تلاش بوده اند که براساس قانون انتخاب طبیعی بتوانند نسبت به آنتی بیوتیکها مقاومت پیدا کنند. استفاده بی رویه آنتی بیوتیکها درسالهای اخیر مشکلات فراوانی ناشی از تاثیرات سمی و به ویژه پیدایش سویه های مقاوم را به وجود آوردهاست. افزایش مقاومت باکتریها به سوء مصرف آنتی بیوتیکها نسبت داده میشود بطوریکه همواره به آنتی بیوتیکهای قویتری نیاز است.


شرح:

لذا با توجه به افزایش عفونتها، و انتقال سریع و رشد بی رویه در تمام سطوح، ضرورت نیاز به عوامل آنتی باکتری و میکروبی بیش از پیش احساس می شود. با گسترش علم نانو تکنولوژی در دهه ی گذشته، فرصتهای طلایی برای کشف تاثیرات ضد باکتریایی نانوذرات فلزی ایجاد گردیده است. این باور که نانو تکنولوژی عصر دیگری از علوم است و تلفیقی از مهندسی و زیست شناسی، شیمی، پزشکی و فیزیک میباشد را عموم دانشمندان پذیرفته اند. بررسیها نشان داده است که هر چه اندازه نانو ذرات کوچکتر باشد، خصوصیات و فعالیتهای جدید و متفاوت تری از خود نشان میدهند. این ویژگیها باعث شده است که امروزه سرعت استفاده از نانو مواد بسیار سریع گسترش پیدا کند.
آلودگی آب یک مشکل بزرگ جهانی است که به ارزیابی مداوم و تجدید نظر در سیاست منابع آبی در همه سطوح احتیاج دارد (از آب‌های بین‌المللی تا آب‌های درون مرزی و چاه‌ها). همواره اشاره شده ‌است که آلودگی آب علت مرگ و میر در سراسر جهان است. تمیز بودن آب شرب مصرفی یکی از الزامات در هر جامعه ای است. در بسیاری از کشورهای جهان سوم یکی از دلایل اصلی وجود بیماری ها و مرگ و میرهای ناشی از بیماری ها به دلیل عدم وجود آب بهداشتی است. بدیهی است آبهای راکد عموما مستعد آلودگی بیشتر هستند. فعالیت‌های آنتی باکتریال به ترکیباتی نسبت داده می‌شود که قادرند به‌صورت موضعی موجب مرگ باکتری‌ها شوند و رشد آن‌ها را متوقف کنند؛ بدون آنکه برای بافت‌های اطراف مشکلی ایجاد کنند.
آلاینده‌های خاصی که سبب آلودگی آب می‌شوند شامل طیف وسیعی از میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا، مواد ضدعفونی‌کننده، مواد شیمیایی، آلاینده و بیماری زا و تغییرات حسی و فیزیکی از قبیل افزایش دما و تغییر رنگ هستند. چیزهایی که اکسیژن آب را مصرف می‌کنند ممکن است مواد طبیعی از قبیل گیاهان (برگ‌ها یا علف‌ها) یا مواد شیمیایی ساخته دست بشر باشند. بعضی مواد طبیعی یا ساخته بشر ممکن است سبب کدر شدن آب شده و با جلوگیری از نفوذ نور رشد گیاهان را مختل کنند یا در آبشش بعضی از گونه‌های ماهی‌ها رسوب کند.
نوشیدن آب های آلوده یا خوب تصفیه نشده تنها راه انتقال بیماری های میکروبی و ویروسی به بدن انسان نیست، متاسفانه انگل های خطرناک و کشنده زیادی هستند که در بستر آب های آلوده و حتی آبهای راکد در یک محل یا منطقه زندگی می کنند که با وجود دمای بالای هوا ، به فراوانی در حال تکثیر هستند، این انگل ها و ویروس ها حتی با تماس اتفاقی فرد با آب های آلوده به سرعت به بدن منتقل شده و با لانه گزینی فورا تکثیر می شوند، جریانی که در میان ساکنان مجاور با آب های آلوده و حتی راکد به ویژه در مناطق گرمسیری بیشتر به چشم می خورد که متاسفانه تلفات آن کم نیست.
انگل ها پس از تکثیر شدن علائم بیماری را نشان می دهند به همین علت نشانه های بروز بیماری های انگلی از همان روز اول مشاهده نمی شود و امر موجب می شود تا در برخی مواقع ناخوشی های اولیه با گرما زدگی اشتباه گرفته شود.
پشه های بیماری زا یکی از مهمترین منبع افزایش آلودگی آب های راکد به ویژه در مناطق گرمسیری هستند، زیرا این حشرات در آب های راکد تخم ریزی می کنند .
آب سالم به آبی گفته می شود که آلودگی های میکروبی نداشته باشد ، بی بو باشد و رنگ خاصی نداشته باشد . همچنین مواد سمی داخل آن نباشد . آب سالم باید ظاهرش زلال باشد و مواد معدنی به میزان مجاز در آن باشد . تامین آب سالم از ابتدایی ترین و در عین حال اساسی ترین گام هایی است که به طور کلی برای تامین حداقل بهداشت باید برداشته شود .آب از جمله با ارزش ترين عوامل زيست محيطي است كه سهم بسزايي درحيات و سلامت انسان دارد.

تعریف:

نانو مواد آنتی باکتریال موادی در مقیاس نانو هستند که خاصیت ضد باکتریایی دارند و می توانند از رشد و نمو باکتری ها، میکروب ها، قارچ ها، کپک ها و دیگر عوامل بیماری زا جلوگیری کنند. این دسته از مواد حاوی نانو ذرات بایوسید (کشنده میکروارگانیسمها) با یک ترکیب شیمیایی کاملاً جدید می باشند که با استفاده از یک تکنیک اختصاصی چهارمرحله ای ، امکان دیسپرشن کامل و عدم تغییر مطلق در اندازه ذره را در فرایند تولید مستربچ فراهم می کند. به همین دلیل محتوی مواد ضد میکروب این آمیزه با اکثر مواد تا حد عالی ممزوج شده و خاصیت ضد میکروب، باکتری، قارچ و کپک و...را به صورت کامل به آنها می بخشد.

کاربرد:

اين مواد بصورت گرانول یا پودر با پايه‌هاي مختلف پلاستيکي شامل PP, HDPE, LDPE, PVC, PS, PC, PET, ABS, براساس نياز و محدوديتهاي صنايع مرتبط و مصرف کننده، طراحی، توليد و عرضه مي‌شوند. استفاده از درصدهای بسیار کم این گرانولها (بین 1-2% وزنی) در فرایند اختلاط و شکل دهی مواد پلاستیکی منجر به ایجاد قطعات و سازه هایی با خاصیت آنتی باکتریال واقعی و کامل خواهد شد. خصوصا زمانی که قطعه پلیمری در شرایط گرما, رطوبت و غذا باشد. افزودن این مستربچ موجب کسب خاصیت آنتی میکروبیال عالی بدون تغییر رنگ و یا تضعیف خواص مکانیکی در محصول نهایی میشود. این مواد امکان پراکنش کامل و عدم تغییر مطلق در اندازه ذره را در فرایند تولید مستربچ فراهم می کند.
تولید انواع مخازن و وان های پلیمری یکی از صنایع پلاستیک است که مستربچ آنتی باکتریال در آن بسیار کارآمد و کاربردی می باشد. با توجه به درصد مصرف کم این مستربچ و تکنولوژی مصرف و ساخت طی فرآیند منجر گشته اختلاف قیمت ناچیزی نسبت به حالت مخزن معمولی ایجاد نماید در حالی که ارزش افزوده بالایی در محصولات ایجاد می نماید.

ویژگیها:

 مستربچهای آنتی باکتریال تهران پلیمر یارا علی رغم داشتن کیفیت بالا دارای قیمت کمتری نسبت به انواع مشابه خارجی موجود در بازار میباشد.
 کاملاً شفاف بوده و هیچ رنگی به زمینه پلیمری نمیدهد، به طوریکه رنگ طبیعی محصول کاملاً حفظ میشود و به راحتی در پلاستیکهای شفاف در ضخامت های متنوع به کار برده میشوند.
 هیچ اثری بر روی خواص مکانیکی محصول نهایی نمیگذارد.
 در کلیه فرایندهای شکل دهی پلاستیکها اعم از تزریق، اکستروژن، قالبگیری بادی، قالبگیری دورانی، فیلم و الیاف به راحتی قابل استفاده بوده و در شرایط فرایند و تنظیمات عادی دستگاهها هیچ گونه تغییری به وجود نمیآورد.
 از مکانیزمهای مختلفی برای میکروب کشی به طور همزمان استفاده میکند به طوری که باعث میشود در همه شرایط محیطی مانند رطوبت زیاد، محیط های خشک، فضاهای تاریک و محیط های پرگرد و غبار قابل استفاده باشد.
 در مقابل انواع مختلف باکتریها مانند E.coli، S.aureus و قارچها مانند کپک نان و میوه عملکرد موثری را از خود نشان میدهد.
 از ماندگاری بسیار بالا در مواد و قطعات پلاستیک برخوردار است و طول عمر کاربردی محصول را افزایش می‌دهد.
 باکتری‌ها را تا 99/99% کاهش می‌دهد.
 سطح پاکیزگی محصول را بالا برده و استفاده از محصول نیز راحت‌تر و ایمن‌تر می‌گردد.
احتمال انتشار آلودگی به شدت کاهش می‌دهد.
 خطر ایجاد آلودگی و ایجاد بوی ناخوشایند را کاهش می‌دهد.

تصاویر میکروسکوپی بر روی جداره داخلی مخازن آنتی باکتریال شرکت تهران پلیمر یارا:

تصاویر میکروسکوپی مربوط به مخازن آنتی باکتریال


تشریح تست آنتی باکتریال مخازن تهران پلیمر یارا توسط انیستو پاستور ایران :

بیش از 600 نوع باکتری در دنیا شناخته شده است که این باکتری¬ها به دو دسته کلی گرم مثبت و گرم منفی تقسیم می شوند. تست آنتی باکتریال انجام گرفته در انستیتوپاستور ایران از این دو دسته کلی یک باکتری انتخاب کرده است و تست آنتی باکتریال را روی آن انجام داده است. باکتریهای موجود در هر دسته دارای خصوصیات یکسان از لحاظ زیستی می¬باشند. این بدان معنی است که عواملی که باعث رشد یا مرگ آنها می¬شوند یکسان هستند و بنابراین اگر عوامل آنتی¬باکتریالی بتوانند باعث نابودی یک عضو از این دو دسته کلی شوند، تمامی اعضا سرنوشت یکسان در مواجهه با آن عوامل پیدا خواهند کرد.
در تست آنتی باکتریال انجام گرفته در انستیتو پاستور ایران از باکتری E.coli (اشریشیا کلی) به عنوان نماینده باکتری¬های گرم منفی و باکتری S.aureus (استافیلوکوکوس اورئوس) به عنوان نماینده باکتری¬های گرم مثبت استفاده شده است.
در تست آنتی باکتریال انجام گرفته در انستیتو پاستور ایران از باکتری E.coli (اشریشیا کلی) به عنوان نماینده باکتری¬های گرم منفی و باکتری S.aureus (استافیلوکوکوس اورئوس) به عنوان نماینده باکتری¬های گرم مثبت استفاده شده است. غلظت 1.5*106 CFU/ml از این باکتری¬ها روی نمونه مخزن آنتی¬باکتریال کشت داده شده و بعد از 24 ساعت تماس با نمونه مخزن آنتی باکتریال از روی نمونه برداشته شده و در انکوباسیون به مدت 72 ساعت نگه داشته شده است. پس از این مدت غلظت باکتری¬ها مجدداً اندازه¬گیری شده که نتایج آن به صورت زیر است:


تست آنتی باکتریال مخازن تهران پلیمر یارا توسط جهاد دانشگاهی تربیت مدرس :

تصاویر تست آنتی باکتریال


اگر سوالی درباره محصول یا شرکت دارید،حتما با ما تماس بگیرید

026-35700
مقالات مرتبط