fa en ar

تلفن تماس: 35700-026


امروزه با پیشرفت تکنولوژی مخازن پلی اتیلن جایگاه ویژه ای در نگهداری مواد غذایی، دارویی، آب شرب و ... دارند. این مخازن بنابر سفارش و خواسته ی مشتری در ابعاد و اشکال مختلفی تولید می شوند. مخزن پلی اتیلن عمودی و مخزن پلی اتیلن افقی از جمله مخازن پرکاربرد به حساب می آیند. عامل تعیین کننده شکل و ابعاد مخازن عمودی و افقی، محدودیت های جانمایی است. در این مقاله با بررسی این محدودیت ها و معرفی مخازن عمودی و افقی با کاربرد ها و تفاوت های مخازن عمودی و افقی بیشتر آشنا خواهید شد.


مخزن پلی اتیلن عمودی:

منظور از محدودیت های جانمایی، محدودیت هایی است که ارتفاع و طول و عرض مکان نگهداری مخزن ایجاد می کند. برای انتخاب درست مخزن باید به محدودیت های مسیر انتقال نیز دقت شود. برای مثال اگر در محیط محدودیت ارتفاع وجود داشته باشد، باید از مخزن افقی یا مخزن عمودی کوتاه تر استفاده نمود. مخازن عمودی در دو نوع کوتاه و بلند به صورت استوانه ای قائم و ایستاده بر روی قاعده ساخته می شوند. مخازن کتابی در راستای محدودیت ها جانمایی به صورت مخازنی که عرض آنها برای عبور از درهای باریک و کم عرض مناسب باشد، طراحی و تولید شده است. مخازن آسان رو، مخازن زیرپله، مخازن کروی و مخازن مکعبی نیز به همین منظور و برای استفاده در فضاهای خاص طراحی شده است.مخزن پلی اتیلن افقی:

مخازن پلی اتیلن افقی بر روی پایه هایی از جنس خود مخزن به صورت استوانه ای افقی قرار دارند. این پایه ها باعث قرار گیری مخزن در جای خود به صورت ثابت خواهد شد. این پایه ها باعث افزایش وزن مخازن افقی می شوند. به همین دلیل است که مخازن عمودی و افقی هم حجم تفاوت قیمت دارند. باید دقت شود که این تفاوت قیمت تنها ناشی از همین مساله بوده و به کیفیت مربوط نخواهد شد. طول عمر مخازن عمودی و افقی در شرایط استاندارد برابر بوده و مانند تمام مخازن پلی اتیلن تا ده ها سال کاربرد دارند.کاربردها و تفاوت های مخازن عمودی و افقی:

علاوه بر شکل ظاهری و تفاوت قیمتی که ناشی از وزن بیشتر مخازن افقی است، پارامتر استحکام، تفاوت دیگر این دو مخزن است. وقتی هدف از تهیه مخزن، نگهداری مایعات با چگالی بالا باشد، استفاده از مخازن عمودی پیشنهاد می شود. این امر به دلیل استحکام بیشتر مخازن عمودی است.

مخزن باید بصورت دوره ای سرویس و تمیزکاری شود. ارتفاع بلند مخازن عمودی در حجم های بالا این امر را مشکل می نماید. هرچند مخازن حجیم استوانه ای نیز برای بازدید نیاز به چهارپایه و نردبان دارند اما بازرسی آن به سختی مخازن عمودی نخواهند بود.

مخزن آب عمودی تفاوت چندانی با مخزن آب افقی ندارد. اما اگر قرار است، مخزن در پشت بام خانه نصب شود، بهتر است از مخزن افقی استفاده شود. این امر به رابطه معکوس فشار و سطح مقطع باز می گردد. مخازن افقی سطح مقطع بیشتری داشته در نتیجه فشار کمتری در توزیع وزن به سطح وارد می کنند. از طرفی این مخازن در مقابل باد و طوفان مقاومت بیشتری خواهند داشت. اگر مخزن مورد نظر در اتاق تاسیسات، زیرزمین یا پارکینگ نصب خواهد شد، بهتر است از مخازن عمودی استفاده شود. مخازن عمودی فضای کمتری اشغال می کنند. البته باید محدودیت ارتفاع را نیز در نظر گرفت.


منبع آب فلزی بهتر است یا پلاستیکی:

حال که با کاربرد و تفاوت مخازن عمودی و افقی آشنا شده ایم، نوبت به بررسی تفاوت های مخازن فلزی و پلاستکی می رسد. منبع ذخیره آب به دو صورت مخازن فلزی (گالوانیزه) و مخازن پلاستیکی ساخته می شود. منظور از مخازن پلاستیکی، مخازن ساخته شده از پلی اتیلن است که کاملا بدون درز و یکپارچه و به روش قالب گیری ساخته می شود. مخازن پلی اتیلن به عنوان جایگزین مخازن فلزی و ظروف ضد زنگ استفاده شده که از نه تنها از لحاظ قیمت بلکه از لحاظ کیفیت نیز مناسب تر است. این قالب ها با انواع تست های مکانیکی، ضربه و تنش آزمایش شده و سپس در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند. بنابراین از لحاظ استحکام نیز مطابق استاندارد است.

با توجه به اینکه مخازن پلاستیکی وزن کمتری نسبت به مخازن فلزی دارند، بنابراین حمل، نصب و جابه جایی آنها بسیار آسان تر از مخازن فلزی است. حتی اگر حجم زیادی مد نظر باشد می توان از مخازن پلی اتیلن که با یکدیگر مرتبط هستند، استفاده نمود.

نصب اتصالات بر روی مخازن پلاستیکی دردسر کمتری خواهد داشت. به کمک گردبر قطر دلخواه فیتینگ ها بر بدنه مخزن پلاستیکی سوراخ شده و به راحتی نصب می شود. مخازن فلزی محدودیت شکل داشته و فقط به صورت افقی یا استوانه خوابیده در بازار وجود دارد.

در مخازن ساخته شده از ورقه های گالوانیزه در محل های جوش امکان زنگ زدگی وجود دارد. این امر نه تنها آب درون مخزن را طعم دار می کند بلکه به مرور زمان منجر به سوراخ شدن مخزن نیز می شود. برای جلوگیری از این امر، مخزن باید به صورت دوره ای تخلیه و پوشش داخلی با محلول ضد زنگ پوشیده شود. این کار باعث پرداخت هزینه خواهد شد در حالی که خوردگی جز جدا نشدنی این مخازن باقی می ماند. از طرفی مخازن فلزی مطابق استاندار سازمان غذا و دارو برای نگهداری آب و مایعات با ارزش خوراکی مناسب نیستند.

مخازن پلی اتیلن با دارا بودن پوشش داخلی با کیفیت و عدم عبور نور از خود برای نگهدار آب بسیار مناسب است. از طرفی مانند مخازن فلزی که رسانا بوده، دمای آب را نیز تحت تاثیر قرار نمی دهند.


معایب مخزن آب پلی اتیلن:

یکی از معدود معایبی که برای مخازن پلی اتیلن در نظر گرفته می شود به فرآیند ساخت آن مرتبط است. مخازن پلی اتیلن افقی و عمودی با استفاده از روش روتومولدینگ ساخته می شوند. در این روش که با روش قالبگیری چرخشی شناخته می شود، مخازن در نواحی متمرکز تنش، ضخامت کمتری خواهد داشت. این امر در بلند مدت موجب شکست در نواحی مذکور می شود. این مخازن در مقابل آتش سوزی نیز مقاوم نخواهند بود.

در هنگام خرید مخازن باید به مواد اولیه، طول عمر، استاندارد و پروانه بهداشت دقت نمود. محصول مورد نظر باید ویژگی های ضد جلبک بودن، ضد یو وی و آنتی با کتری بودن را داشته باشد. فروشنده می تواند با ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش سلامت محصول را تضمین کند. موارد گفته شده در قیمت نهایی محصول تاثیر گذار است. به همین دلیل ممکن است قیمت مخزن آب تهران پلیمر متفاوت با سایر برندها باشد. بدون شک برندی در زمره ی بهترین برند مخزن آبی پلی اتیلن قرار می گیرد که موارد ذکره شده را رعایت نماید.

اگر سوالی درباره محصول یا شرکت دارید،حتما با ما تماس بگیرید

026-35700
مقالات مرتبط
راهنمای جامع مخازن افقی پلی اتیلن | تصاویر+ابعاد
راهنمای جامع مخازن افقی پلی اتیلن | تصاویر+ابعاد
تاریخ:1399/3/31

مشاهده بیشتر