fa en ar

تلفن تماس: 35700-026

امروزه با افزایش جمعیت و استفاده ی بی رویه از آب و سفره های آب زیزمینی با مشکلات افت فشار و کمبود آب روبرو هستیم. بسیاری از ساکنان طبقات بالای ساختمان ها در مناطق متراکم شهری و در ساعات اوج مصرف با قطعی آب مواجه می شوند. از این رو برای غلبه بر این مشکلات از یک مخزن نگهداری آب استفاده می نمایند. استفاده از منبع آب برای آپارتمان علاوه بر رفع افت فشار، در روزهای قطعی آب نیز کاربردی بوده و با ذخیره ی آب این مشکل برطرف می شود. به همین منظور در این مقاله آموزش نحوه نصب مخزن آب در منزل ارائه شده است. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات و مهارت های لازم در این زمینه با متخصصان مشورت نمایید.


طریقه نصب مخزن آب روی پشت بام بدون پمپ

قبل از آموزش نحوه نصب مخزن آب در منزل باید به یک سری از نکات توجه و با استفاده از آنها نوع مخزن، مکان نصب مخزن و همراه پمپ یا بدون پمپ بودن را انتخاب نمود. پمپ با تبدیل انرژی الکتریکی به جریان مکانیکی آب را در سیستم به جریان می اندازد. مخزن و پمپ باید در نزدیکی هم و در مکان سرپوشیده نصب شوند. مهمترین نکته ای که در نصب مخزن به همراه پمپ باید دقت شود، نصب پمپ آب بعد از کنتور است. استفاده از پمپ و تعمیر و نگهداری آن مشمول هزینه است. از این رو نصب منبع آب در ارتفاع بخصوص نصب منبع آب پلی اتیلن روی پشت بام و بدون پمپ توصیه می شود. در ادامه نکات لازم برای نصب مخزن آب در منزل بدون پمپ بررسی شده است.


نصب مخزن پلی اتیلن

مخازن ذخیره ی آب انواع مختلفی نظیر، پلی اتیلن، فلزی، فایبر گلس، بتنی و .. دارند. مخازن پلاستیکی یا پلی اتیلن مزیت های بسیاری نسبت به انواع دیگر داشته و از نظر هزینه نیز بسیار به صرفه است. مخازن پلی اتیلن سه لایه با داشتن خاصیت های ضد جلبکی و آنتی باکتریال در شرایط آب و هوایی مختلف نیز مقاوم هستند. از این رو برای نگهداری آب شرب در مکان های رو باز مانند پشت بام بهترین انتخاب خواهند بود.

ظرفیت مخزن باید به گونه ای باشد که آب مورد نیاز تمامی واحد ها را برای 24 ساعت نگهداری نماید. مخازن پلی اتیلن در اشکال (عمودی، افقی، مکعبی، زیرپله، قیفی و ...) و ابعاد متنوع ساخته و مطابق با محدودیت های جانمایی انواع مختلفی دارند. انتخاب مخازن پلی اتیلن افقی برای نصب در پشت بام انتخاب منطقی خواهد بود. مخازن افقی با داشتن سطح مقطع بزرگتر، در توزیع فشار ثقلی به سطح نیروی کمتری وارد می نمایند. ارتفاع مخازن افقی در هنگام وزش باد و طوفان نیز مشکل ساز نخواهد بود.


محاسبه ی تحمل پذیری وزن مخزن

مهمترین نکته ای که در آموزش نحوه نصب مخزن آب در منزل وجود دارد، محاسبه ی تحمل پذیری وزن مخزن آب در پشت بام است. از نظر استاندارد ساختمان هایی که مطابق با اصول مهندسی ساخته می شوند، باید در هر متر مربع از سقف تحمل فشار 300 تا 500 کیلوگرم وزن را داشته باشند. برای ایمنی بیشتر می توان مخزن را بر روی ستون نصب نمود. مکان مخزن تا اولین شیر ورودی ساختمان باید ده متر اختلاف ارتفاع داشته باشد تا فشار لازم برای 1 بار اختلاف تامین شود. استفاده از پایه های استاندارد و شاسی کشی فلزی نیز برای پخش فشار و تامین ارتفاع لازم توصیه می شود.

سطح زیر مخزن باید مسطح و کاملا یک دست باشد. به همین دلیل اگر کف موزاییک شده باشد بهتر خواهد بود. مکان نصب مخزن باید به اندازه ای وسیع باشد که فضای کافی برای نصب شیرها و تعمیرات آن، نظافت و سرویس های دوره ای را داشته باشد.


نصب لوله کشی تانکر آب پشت بام

یکی از مواردی که در آموزش نحوه نصب مخزن آب در منزل باید رعایت شود، نصب لوله کشی اصولی است. برای افزایش فشار آب تانکر باید به اختلاف ارتفاع دقت نمود. با ایجاد اختلاف بین تانکر آب و اولین شیر ورودی این مساله رعایت می شود. در مخازن پلی اتیلن اتصالات برنجی بوده و در پایین و بالای مخزن قرار دارند. اتصال پایین مخازن توسط واشر و مهره ی مخصوص و نوار تفلون محکم و آببند می شود.

وظیفه ی شیر شناور جلوگیری از سریز شدن منبع آب است. به همین دلیل طریقه نصب شناور منبع آب در قسمت بالا و درون تانکر خواهد بود. توپی شیر شناور برای عملکرد صحیح باید به سمت پایین باز و بسته شود. تا در صورتی که منبع آب به هر دلیلی بیش از حد پر شود با مسدود نمودن مسیر شیر ورودی مانع از وارد شدن آب بیشتر شود.

برای زمان هایی که از مخزن استفاده نمی شود، باید مسیر کنارگذر در نظر گرفته شود. بنابراین از یک سه راهی در مسیر شیر ورودی استفاده تا یک مسیر برای جریان کنار گذر و یک مسیر برای بالای منبع ذخیر آب وجود داشته باشد. مسیری که به منبع ذخیر متصل می شود باید به یک شیر برای کنترل جریان و شیر یک طرفه برای جلوگیری از برگشت آب مجهز باشد. مسیر خروجی منبع نیز به همین منظور باید به شیر کنترل و شیر یک طرفه مجهز باشد.


نصب تانکر آب در باغ

یکی از پارامترهای تعیین کننده نوع مخزن در باغ، متراژ و عوامل محیطی است. در باغ ها و باغچه هایی که به حجم آب محدودی نیاز است، استفاده از مخازن پلی اتیلن به صرفه خواهد بود. این مخازن علاوه بر نصب و جا به جایی آسان برای استفاده در محیط باز باغ مناسب هستند. با نصب مخزن در ارتفاع فشار لازم برای جریان آب درون لوله ها و آبیاری به صورت قطره ای نیز تامین می شود. در هنگام نصب این مخازن در باغ باید به نکته زیر توجه نمود.

سطح زیر مخزن باید مقاوم و مسطح باشد. بر اثر وارد شدن نیروی وزن مخزن به بستر نرم خاک، مخزن به مرور آسیب می بیند و دچار شکست می شود. تغییر شکل مخزن در راستای تغییر زاویه پایه مخزن ناشی از فرو رفتن خاک و تغییر شکل آن اجتناب ناپذیر است. به طور کلی فوندانسیون پایه مخزن باید تراز، مسطح و محکم باشد. مخازن پلی اتیلن اتمسفریک بوده و برای کار کردن نیاز به فشار اضافی ندارند. لوله خروجی هوا یا ونت در بالای مخزن برای زمانی که اختلاف سطح در زیر مخزن وجود داشته باشد کاربرد دارد. استفاده از مکش در خروجی باعث تغییر شکل مخزن و در نهایت شکست آن می شود.

اگر سوالی درباره محصول یا شرکت دارید،حتما با ما تماس بگیرید

026-35700
مقالات مرتبط
نحوه اتصال پمپ آب به مخزن
نحوه اتصال پمپ آب به مخزن
تاریخ:1399/9/1

مشاهده بیشتر
نحوه صحیح نصب اتصالات در مخازن پلی اتیلن
نحوه صحیح نصب اتصالات در مخازن پلی اتیلن
تاریخ:1399/11/28

نحوه صحیح نصب اتصالات در مخازن پلی اتیلن

مشاهده بیشتر
نحوه صحیح نصب و نگهداری مخازن پلی اتیلن
نحوه صحیح نصب و نگهداری مخازن پلی اتیلن
تاریخ:1399/11/28

نحوه صحیح نصب و نگهداری مخازن پلی اتیلن

مشاهده بیشتر
آموزش نصب و نگهداری مخازن(اینفوگرافیک)
آموزش نصب و نگهداری مخازن(اینفوگرافیک)
تاریخ:1399/11/28

آموزش نصب و نگهداری مخازن(اینفوگرافیک)

مشاهده بیشتر
اتصال مخزن ذخیره سازی آب | افزایش حجم ذخیره سازی
اتصال مخزن ذخیره سازی آب | افزایش حجم ذخیره سازی
تاریخ:1400/5/10

مشاهده بیشتر
راهنمای صحیح نصب اتصالات مخازن
راهنمای صحیح نصب اتصالات مخازن
تاریخ:1400/5/14

مشاهده بیشتر