1400/9/6
هر آنچه درباره مخزن آب آتش نشانی باید بدانیم!

سر فصل این مطالب :

چکیده:
مخزن ذخیره آب آتش نشانی چطور کار می کند؟
انواع مخزن ذخیره آب آتش نشانی:
مخزن آب آتش نشانی آنتی باکتریال( Antibacterial fire water tank):
نصب صحیح مخزن آب آتش نشانی :
فرمول محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی:
چکیده: :
امروزه وجود سیستم اطفاء حریق برای کلیه ساختمان های مسکونی ، واحدهای تجاری ، کارخانجات ، کارگاه ها و ... الزامی می باشد . از این رو تهیه مخزنی مناسب جهت آتش نشانی بسیار با اهمیت می باشد. زیرا طبق اعلام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی نصب مخزن آب آتش نشانی (Cistern for fire)  برای آپارتمان ها به منظور راه اندازی سامانه های اطفای حریق ضروری می باشد.

مخزن ذخیره آب آتش نشانی چطور کار می کند؟ :
کارکرد مخزن ذخیره آب آتش نشانی بسیار ساده است، فقط کافی است که یک ورودی مخزن آب را به مسیر آب ورودی از کنتور وصل کنید و خروجی مخزن را به ورودی سیستم لوله کشی اطفا حریق وصل کرده تا این سیستم به کار بیوفتد.مخزن ذخیره آب آتش نشانی میبایست حداقل آب مورد نیاز ۵۰ % کل جعبه های آتش نشانی ( شیلنگ قرقره ها) را برای مدت ۱۵ دقیقه تامین نماید در سیستمهای آتش نشانی و اطفاء حریق دارای آبپاش یا اسپرینکلر نیز حجم مخازن باید طوری انتخاب گردد تا حداقل به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آب مورد نیاز اسپرینکلر ها را تامین کند .


انواع مخزن ذخیره آب آتش نشانی: :
مخزن های آب آتش نشانی در ابعاد متفاوتی ساخته می شوند ولی می توان آنها را بر حسب شکل ظاهری به دو دسته افقی و عمودی تقسیم کرد.

مخزن آب آتش نشانی آنتی باکتریال( Antibacterial fire water tank): :
توصیه میشود از مخازن سه لایه و چهار لایه آنتی باکتریال و ضد جلبک استفاده گردد زیرا برای مکان هایی که ازیک مخزن جهت شرب و اطفاء حریق استفاده می کنند بسیار مناسب می باشد. علاوه براین در مکان هایی که فقط جهت اطفاء حریق استفاده می شود برای جلو گیری از جلبک زدن و گرفتگی لوله ها و اتصالات استفاده از این نوع مخازن توصیه می گردد. جهت مشاهده سایر مخازن آنتی باکتریال به لینک ذیل مراجعه فرمائید.
لینک مخازن آنتی باکتریال شرکت تهران پلیمر یارا


نصب صحیح مخزن آب آتش نشانی : :
بهترین مکان جهت نصب مخزن آب آتش نشانی، همانطور که در عکس زیر مشخص می باشد پشت بام ساختمان می باشد که در صورت قطع برق ،جریان آب قطع نمی شود.البته برخی از هموطنان مخازن آب آتش نشانی را در جاهای تاریکی مثل اتاق های تاسیسات و زیر زمین و غیره که هیچگونه روزنه نوری وجود ندارد قرار می دهند در اینگونه موارد می توان از مخازن آب تک لایه استفاده کرد ولی باید در نظر گرفت استفاده مخازن در تاسیسات وزیر زمین اصولی نمی باشد و با قطع شدن برق امکان پمپاژ آب جهت اطفاء حریق غیر ممکن خواهد شد. سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی برای آپارتمان ها دستور العمل هایی ارائه نموده است که برای مشاهده آن به لینک زیر مراجعه فرمائید:
لینک دستورالعمل های آتش نشانی

فرمول محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی: :
Q=50*N
Qدرفرمول بالا حجم کل مخزن می باشد.
50میزان دبی فرضی موتور پمپاژ است که شما باید به جای آن دبی موتور خود را قرار دهید.
Nتعداد جعبه های آتش نشانی موجود در ساختمان است که به مخزن وصل می شوند.

در مورد این مقاله نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخشهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند .


با خانواده تهران پلیمر یارا همراه باشید