fa en ar

تلفن تماس: 35700-026

چکیده:


امروزه وجود سیستم اطفا حریق برای ساختمان های مسکونی و تمامی واحدهای تجاری و کارخانجات و کارگاه هاالزامی می باشد از این رو انتخاب چند مخزن آب پلی اتیلن آتش نشانی مورد توجه می باشد.نصب مخزن آب آتش نشانی (Cistern for fire) طبق اعلام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی برای آپارتمان ها به منظور راه اندازی سامانه های اطفای حریق ضروری است.


مخزن ذخیره آب آتش نشانی چطور کار می کند؟


کارکرد مخزن ذخیره آب آتش نشانی بسیار ساده است، فقط کافی است که یک ورودی مخزن آب را به مسیر آب ورودی از کنتور وصل کنید و خروجی مخزن را به ورودی سیستم لوله کشی اطفا حریق وصل کرده تا این سیستم به کار بیوفتد.مخزن ذخیره آب آتش نشانی میبایست حداقل آب مورد نیاز ۵۰ % کل جعبه های آتش نشانی ( شیلنگ قرقره ها) را برای مدت ۱۵ دقیقه تامین نماید در سیستمهای آتش نشانی و اطفاء حریق دارای آبپاش یا اسپرینکلر نیز حجم مخازن باید طوری انتخاب گردد تا حداقل به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آب مورد نیاز اسپرینکلر ها را تامین کند .انواع مخزن ذخیره آب آتش نشانی:


مخزن های آب آتش نشانی در ابعاد متفاوتی ساخته می شوند ولی می توان آنها را بر حسب شکل ظاهری به دو دسته افقی و عمودی تقسیم کرد.

مخزن آب آتش نشانی آنتی باکتریال( Antibacterial fire water tank):


توصیه میشود از مخازن سه لایه و چهار لایه آنتی باکتریال و زد جلبک استفاده گردد زیرا برای مکان هایی که ازیک مخزن جهت شرب و اطفاء حریق استفاده می کنند بسیار مناسب می باشد. علاوه براین در مکان هایی که فقط جهت اطفاء حریق استفاده می شود برای جلو گیری از جلبک زدن و گرفتگی لوله ها و اتصالات استفاده از این نوع مخازن توصیه می گردد. جهت مشاهده سایر مخازن آنتی باکتریال به لینک ذیل مراجعه فرمائید.

لینک مخازن آنتی باکتریالنصب صحیح مخزن آب آتش نشانی :


بهترین مکان جهت نصب مخزن آب آتشنشانی، همانطور که در عکس زیر مشخص می باشد پشت بام ساختمان می باشد که در صورت قطع برق ،جریان آب قطع نمی شود.البته برخی از هموطنان مخازن آب آتش نشانی را در جاهای تاریکی مثل اتاق های تاسیسات و زیر زمین و غیره که هیچگونه روزنه نوری وجود ندارد قرار می دهند در اینگونه موارد می توان از مخازن آب تک لایه استفاده کرد ولی باید در نظر گرفت استفاده مخازن در تاسیسات وزیر زمین اصولی نمی باشد و با قطع شدن برق امکان پمپاژ آب جهت اطفاء حریق غیر ممکن خواهد شد. سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی برای آپارتمان ها دستور العمل هایی ارائه نموده است که برای مشاهده آن به لینک زیر مراجعه فرمائید:

لینک دستورالعمل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی(بند8_دستورالعمل مربوط به سیستم لوله کشی و مخزن آب آتش نشانی ساختمان ها)
فرمول محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی:


Q=50*N

Qدرفرمول بالا حجم کل مخزن می باشد.

50میزان دبی فرضی موتور پمپاژ است که شما باید به جای آن دبی موتور خود را قرار دهید.

Nتعداد جعبه های آتش نشانی موجود در ساختمان است که به مخزن وصل می شوند.

اگر سوالی درباره محصول یا شرکت دارید،حتما با ما تماس بگیرید

026-35700
مقالات مرتبط
راهنمای جامع مخازن عمودی پلی اتیلن | تصاویر+ابعاد
راهنمای جامع مخازن عمودی پلی اتیلن | تصاویر+ابعاد
تاریخ:1399/3/21

مشاهده بیشتر
مخازن عمودی و تانکرهای پلاستیکی پلی اتیلن | تصاویر+ابعاد
مخازن عمودی و تانکرهای پلاستیکی پلی اتیلن | تصاویر+ابعاد
تاریخ:1399/3/24

مشاهده بیشتر
راهنمای جامع مخازن افقی پلی اتیلن | تصاویر+ابعاد
راهنمای جامع مخازن افقی پلی اتیلن | تصاویر+ابعاد
تاریخ:1399/3/31

مشاهده بیشتر