fa en ar

تلفن تماس: 35700-026

چکیده


معضل جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب برای حفظ طعم وبهداشت آب به خصوص در مناطق گرمسیری بسیار لازم و ضروری است. برای رشد جلبک، درون مخازن آب باید شرایطی مهیا شود که متاسفانه بسیاری از مخازن آبی که توسط مردم در حال استفاده است این شرایط وجود دارد. درنتیجه در صورتی که بخواهیم اقدام به جلوگیری از رشد جلبک در مخازن آب نمایید نیاز است تا با خرید یک مخزن ضد جلبک(تانکر ضد جلبک) این شرایط را حذف کرده و یا به حداقل برسانید.مقدمه


رشد جلبک در مخازن آب شرب و آب انبار ها از قرن ها پیش جز معضلات ذخیره سازی آب آشامیدنی بوده است. رشد جلبک و انواع باکتری ها باعث تغییر مزه آب و بو نامطبوع آب شده و سلامت افراد را بخطر می اندازد و عامل بسیاری از بیماری ها می باشند. رشد و بقای جلبک نیازمند عواملی است که می توان با عدم ایجاد این شرایط و حذف آنها از رشد انواع جلبک ها جلوگیری کرد. در بین عوامل تاثیر گذار در رشد جلبک، پارامترهای نور و دما بسیارمهم می باشنداگر تمام شرایط برای رشد جلبک مهیا باشد ولی نور به آنها نرسد شما هیچ جلبکی را مشاهده نمی کنید.مخزن پلی اتیلن ضد جلبک:


مخزن آب پلی اتیلن ضد جلبک نوعی از مخازن آب مقاوم در برابر رشد جلبک ها است. به این مخازن، مخزن آب پلاستیکی آب شرب نیز می گویند. در تولید آنها عموماً از پلی اتیلن به عنوان اصلی ترین ماده استفاده می شود. البته نوع و کیفیت پلی اتیلن در تولید محصول نهایی بسیار حائز اهمیت است و این موضوع هم در ارتباط با طول عمر مخازن آب پلی اتیلن ضد جلبک و هم قیمت آنها تاثیر گذار است به همین دلیل ممکن است دو مخزن پلی اتیلن ضد جلبک با لیتراژهای یکسان دو شرکت تولید کننده مخازن پلی اتیلن تفاوت قیمت زیادی داشته باشند. با توجه به اینکه عموماً از مخزن پلی اتیلن ضد جلبک برای ذخیره آب شرب استفاده می شود به همین دلیل پیشنهاد می کنیم همواره از برندهای معتبر اقدام به خرید نمایید. این برندها استانداردها و الزامات بهداشتی را به دلیل دارا بودن گواهی نامه ها رعایت می کنند به همین دلیل به راحتی می توان از آنها در کاربردهای بهداشتی و خوراکی نظیر آب آشامیدنی استفاده نمود عموماً مخزن آب پلی اتیلن ضد جلبک از سه لایه ساخته شده است.


لایه خارجی سفید رنگ:


این لایه، بیرونی ترین قسمت بدنه مخزن است که عموماً به رنگ سفید بوده و تولید کنندگان مخازن پلی اتیلن از مواد آنتی یو وی در آن استفاده می کنند تا در برابر اثرات مخرب پرتوهای فرابنفش مقاوم باشد و طول عمر مخزن افزایش یابد. لایه خارجی علاوه بر سفید می تواند به رنگ های دیگری نیز تولید شود و ضخامت آن نیز به صورت سفارشی قابل افزایش است.
لایه میانی مشکی ضد نور:


این لایه مانع عبور نور به داخل مخزن شده و نقش فیلتر نوری را ایفا نموده و همچنین باعث استحکام ساختاری مخزن می گردد. وظیفه اصلی این لایه جلوگیری کامل از نفوذ نور علی الخصوص نور خورشید به داخل مخزن آب است و اصلی ترین دلیل جلوگیری از رشد جلبک در مخازن پلی اتیلن ضد جلبک است.
لایه داخلی آبی( آنتی باکتریال ):


این لایه با از بین بردن منابع غذایی رشد باکتری مانع از رشد و تکثیر باکتری ها می شود.

جهت مشاهده مخازن پلی اتیلن ضد جلبک شرکت تهران پلیمر یارا به لینک زیر مراجعه فرمائید:


لینک مخازن پلی اتیلن ضد جلبک شرکت تهران پلیمر یارا


تفاوت جلبک و رسوبات:


بسیاری از افراد رسوب ناشی از ذرات معلقی مانند شن، ماسه و گل و لای و زنگ آهن در داخل مخزن که عموما به رنگ قهوه ای است را جلبک منبع آب می دانند ولی آنها جلبک نیستند. این مواد معلق با نصب فیلتر پیش تصفیه قابل حذف می باشد. منظور از جلبک منبع آب ماده ای لزج و سبز رنگ است که روی دیواره های داخلی مخزن رشد و تجمع می کند. فساد بقایای این جلبک ها (گیاهان تک سلولی ) بعد از خزان کردن توسط باکتری های بی هوازی مسبب بوی نامطبوعی در آب داخل مخزن می شود.چگونه از جلبک زدن مخزن آب جلوگیری نماییم؟


بهتر است برای جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب، مخازنی را خریداری نمایید که خاصیت ضد جلبکی داشته دارد. در بازار این مخازن با عنوان مخازن آب ضدجلبک شناخته می شوند در غیر اینصورت می بایست این شرایطی را برای جلوگیری از رشد جلبک ها محیا نمایید؛

۱- عدم نصب مخزن آب زیرنور خورشید و تابش مستقیم

۲- مسدود کردن محفظه های ورودی نور به مخزن آب

۳- سرویس دوره ای و نظافت مخزن آب ( شستشوی مخازن ذخیره آب خانگی و ضد عفونی مخازن آب)

۴- فیلتراسون و افزودن مواد شیمیایی


عدم نصب مخزن آب زیر نور خورشید و تابش مستقیم:


یکی از عوامل اصلی تشدید رشد جلبک و در تانکرها و مخازن آب، نور خورشید است. در کل توصیه می شود تا محل نصب مخزن آب زیر سایه و در جای خنک و در سایه انتخاب شود تا علاوه بر اینکه عمر مخزن افزایش یابد، رشد جلبک نیز کاهش پیدا کند. البته نور خورشید و گرمای حاصل از آن در مخازن فلزی نیز علاوه بر تسریع فرآیند زنگ زدگی و خوردگی مخزن فلزی ، موجب رشد بیش از حد باکتری های شیمیوتروف و دیگر تک سلولی ها می شود که می تواند آب را طعم دار کند مسدود کردن محفظه های ورودی نور به مخزن آب ؛ درب مخزن پلاستیکی نباید طولانی مدت باز بماند ضمن اینکه در صورتی که مخزن دارای شکستگی و یا سوراخ باشد علاوه بر اینکه باعث رشد جلبک می شود، امکان آلوده شدن آب توسط عوامل خارجی افزایش پیدا می کند.


سرویس دوره ای و نظافت مخزن آب:


سرویس های دوره ای برای بازبینی ، جلبک زدایی مخزن آب و نظافت مخازن آب باعث می شود همواره از آبی سالم و بهداشتی استفاده نمایید. این نظافت ها برای کاهش رشد جلبک و باکتری ها بسیار مناسب هستند. ما توصیه می کنیم در هنگام خرید مخزن آب، به راحتی نظافت وقابلیت دسترسی مخزن نیز توجه نمایید. در مخازن حجیم امکان نظافت مخزن از خارج آن وجود نداشته و یا بسیار دشوار می باشد. به همین دلیل مخازنی را انتخاب نمایید که دریچه های بزرگ داشته باشند تا در صورت نیاز بتوان به نفر به داخل آن ها رفته و اقدام به نظافت نماید شستشوی مخازن ذخیره آب خانگی و اطمینان از تمیز بودن و نظافت دوره ای مخزن آب، به خصوص در مواردی که از آن ها به عنوان مخزن آب شرب استفاده می شود بسیار ضروری است. تمامی اقسام مخازن آب اعم از مخازن آب فلزی، استیل، مخزن پلی اتیلن ، فایبرگلس و … بعد از مدتی به دلیل انباشت رسوبات وارد شده به همراه آب لوله کشی شهری امکان رشد گونه هایی از باکتری ها را در میان لایه های رسوب یافته فراهم می آورندعدم پاکسازی این مواد باعث تغییر طعم و افت کیفیت آب مصرفی خواهد شد. از بین بردن جلبک مخزن آب و رسوبات مخزن، شستشو و نظافت منبع آب و تانکر آب به قدری با اهمیت است که سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با بیماری های خطرناک و مسری در دستورالعمل های خود به این موضوع اشاره کرده است. در ادامه نظافت مخازن آب پلی اتیلن و یا پلاستیکی را در دو حالت بررسی خواهیم کرد.


الف) به داخل مخزن آب دسترسی کافی وجود نداشته باشیم:


شما می توانید به کمک سیستم لوله کشی بای پس موقتا مخزن ذخیره را از مدار خارج کرده و مستقیم از آب شهر استفاده نمایید. به ازای هر ده لیتر آب ۵ قطره و یا به ازای هر ۱۰۰ لیتر آب یک قاشق چای خوری از محلول آب ژاول با کلر ۵ درصد و یا همان وایتکس ( سفید کننده حاوی هیپوکلرید سدیم موجود در بازار محصولات خانگی ) را داخل مخزن بریزید درب آن را ببندید و برای مدت ۱۲ ساعت مخزن را به حال خود بگذارید و سپس آب آن را کامل تخلیه و نموده و مجددا مخزن را با آب تمیز دوباره پر نمایید. این کار را می توانید به دفعات در سال انجام دهید . به عبارت دیگر هر وقت احساس کردید آب مخزن کمی طعم دار شده می توانید با این روش برای مدتی از دست آن خلاص شوید.


ب ) به داخل مخزن آب دسترسی داشته باشید:


در این حال نظافت و شستشوی تانکر پلاستیکی آب بهتر انجام می شود. برای انجام این کار شما نیاز به وایتکس، سیم ظرفشویی، اسکاچ، برس نظافت مناسب و پمپ کارواش خانگی دارید. مخزن را از آب خالی کنید سعی کنید حین تخلیه با ایجاد تلاطم رسوبات داخل مخزن را تا حد امکان تخلیه کنید. سپس دیواره های داخلی را با اسکاچ یا سیم ظرفشویی و یا برس نظافت بشورید. دریچه اکثر مخارن اجازه می دهند نفر داخل مخزن شود در ادامه پس از سابیدن دیواره های داخلی مخزن آنها را با فشار آب کارواش بشویید و بعد از آن ترکیبی از وایتکس و آب به نسبت یک قاشق چایخوری وایتکس در ۳٫۵ لیتر آب درست کنید. (وایتکس با کلر ۵ درصد) داخل مخزن پلاستیکی را با این ترکیب با برس نظافت آغشته کرده و برای ۲ ساعت به همان حال بگذارید. بعد از ۲ ساعت داخل مخزن را به طور کامل با فشار آب کارواش بشویید و سپس آن را کاملا تخلیه کنید. مخزن را با آب تمیز دوباره پر کنید توجه داشته باشید در فرآیند شستن مخازن بزرگ که می بایست نفر داخل مخزن شود به دلیل استفاده از وایتکس و گاز کلر موجود در آن تحت هیچ شرایطی نباید درب مخزن بسته باشد و از ورود و خروج هوا به داخل مخزن اطمینان حاصل نمایید.


بازه های زمانی تمیزکردن و نظافت مخازن آب:


اینکه در چه بازه های زمانی باید اقدام به شستشو و تمیزکاری مخازن و تانکر های آب کرد به طور مستقیم به کیفت آب ورودی به مخزن یا همان آب منطقه بستگی دارد. ولی به طور کلی این کار حداقل یکبار در سال مورد نیاز است. اگر سختی آب و ذرات جامد معلق در آن زیاد باشد ، به همان میزان، مقدار بیشتری از رسوبات نیز در کف و دیواره های مخزن شکل می گیرد و گاهی لازم است چند بار در سال مخزن را نظافت کنیم.ضد عفونی نمودن آب داخل مخزن برای مصارف بهداشتی:


ممکن است شما به هر دلیلی مقداری آب داخل مخزن داشته باشید که به بهداشتی بودن آب اطمینان ندارید. برای ضد عفونی نمودن می توانید مطابق جدول زیر با کمک آب زاول با کلر ۵ درصد یا همان محلول سفید کننده موجود در بازار که به نام وایتکس شهرت یافته است نسبت به گندزدایی آب مورد نیازتان اقدام کنید.
اگر سوالی درباره محصول یا شرکت دارید،حتما با ما تماس بگیرید

026-35700
مقالات مرتبط
مخزن آب آنتی باکتریال | مخزن آب ضد جلبک
مخزن آب آنتی باکتریال | مخزن آب ضد جلبک
تاریخ:1399/3/30

مشاهده بیشتر
معرفی مخازن آنتی باکتریال
معرفی مخازن آنتی باکتریال
تاریخ:1399/11/28

معرفی مخازن آنتی باکتریال

مشاهده بیشتر
نحوه تولید مخازن آنتی باکتریال با تکنولوژی نانو
نحوه تولید مخازن آنتی باکتریال با تکنولوژی نانو
تاریخ:1400/2/15

مشاهده بیشتر