1400/11/9
نحوه ساخت مخازن پلی اتیلن | نحوه تولید مخزن پلاستیکی

سر فصل این مطالب :

:

مخازن پلی اتیلن که با نام مخازن پلاستیکی شناخته می شوند، کاربرد بسیاری دارند. دامنه ی کاربرد این مخازن از نگهداری آب شرب تا انواع مایعات اسیدی و شیمیایی گسترده است. این مخازن خاصیت ضد جلبکی، ضد خوردگی و ضد باکتری داشته و برای مصارف بهداشتی تایید شده هستند. از دیگر ویژگی های این مخازن می توان به اشکال متنوع، وزن پایین، عایق حرارتی و قیمت مناسب اشاره نمود. در این مقاله با روش تولید و ساخت مخزن های پلی اتیلن آشنا خواهیم شد.


نحوه ساخت مخزن پلی اتیلن

پلی اتیلن (PE) از طریق پلیمریزاسیون نفت خام و گاز های طبیعی (گاز اتیلن) بدست می آید. این پلیمر شامل یک زنجیر بلند از اتم های کربن متصل به دو اتم هیدروژن است. این ساختار بسیار ساده و داشتن ویژگی های گرمانرمی آن را در جایگاه بالای تجاری قرار می دهد. پلی اتیلن ها به دلیل کنترل خواص مختلفی چون چگالی، شاخص جریان مذاب، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن و توزیع وزن مولکولی در صنعت پلاستیک بسیار پر استفاده هستند.

با بررسی فیلم تولید مخزن پلی اتیلن مشخص می شود که روش تولید مخازن پلی اتیلن روتیشنال مدلینگ است. در این روش از پلی اتیلن HDPE برای شکل دهی مواد پلاستیکی به شکل تو خالی استفاده می شود.


خط تولید مخزن پلی اتیلن

در روش روتیشنال مدلینگ یا چرخشی از پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر از 6000 استفاده می شود. ویژگی برجسته ی استفاده از این روش تولیدی، ساخت مخازن به صورت کاملا یکپارچه است. در این روش از فرآیند قالب گیری دورانی به کمک یک قالب دو تکه استفاده می شود.

در ابتدا پلیمر پودری با مواد محافظ اشعه ماوراء بنفش (فیلتر یو وی) و رنگ مجاز ترکیب شده و در درون قالب پخته می شوند. گرانول پلی اتیلن از شرکت های پتروشیمی مورد تایید سازمان بهداشت، غذا و داروی کشور تهیه می شود. این پلیمر گرید غذایی دارد و برای مصارف بهداشتی مورد تایید است. رنگ خوراکی مورد استفاده، تیتانیوم دی اکساید است که خاصیت آنتی باکتریال دارد. برای شکل دهی بهتر و همگن نمودن رنگ از روش اکستروژن و دستگاه اکسترود استفاده می شود.

در طی فرآیند با چرخش قالب در دو جهت 360 درجه مخلوط حاصل به صورت یکنواخت پخش می شود. در ادامه مخزن از قالب، پس از کاهش درجه حرارت در اتاق خنک کننده جدا می شود. جهت حفظ شکل تانکر آب در زمان سرد شدن نیز دوران ادامه دارد. در این مرحله شکل ظاهری مخزن با برش زائده ها تکمیل می شود. در زمان هایی که ماده ی اولیه اپوکسی یا رزین پلی استر غیر اشباع دارای ماده ی پخت باشد، از روش های گرمایشی و سرمایشی استفاده نمی شود. ساختار این مواد اولیه در ماشین های قالب گیری دورانی بدون حرارت دهی به صورت تک لایه انجام می پذیرد.

روش روتیشنال مدلینگ بسیار آسان بوده و تنظیم ضخامت یا درجه مقاوت به اشعه ماوراء بنفش با تغییر مقدار مواد اولیه امکان پذیر است. در انتها در بخش کنترل کیفیت آزمایش های تست تحمل کشش، ضربات مکانیکی، کنترل ضخامت و ... بر روی مخزن انجام می شود تا محصول نهایی مطابق استاندارد برای عرضه در بازار آماده شود.


روش تولید و ساخت مخزن های سه لایه پلی اتیلن

به طور کلی روش تولید و ساخت مخزن های پلی اتیلن با روش های قالب گیری چرخشی و قالب گیری دمشی یا گرما شکل دهی دو صفحه ای انجام می گردد. در بین این روش ها، روش قالب گیری چرخشی با تولید محصولی کاملا یکنواخت و عاری از هرگونه نقطه و خط جوش روشی متداول محسوب می شود. برای مثال تولید مخازن سه لایه که به فیلتر نوری مجهز هستند، به همین شیوه و در طی سه مرحله انجام می پذیرد. در طی این سه مرحله، قالب از کوره خارج و پودر و رنگ داخل آن ریخته می شود. سپس قالب به صورت چرخشی در درون کوره قرار می گیرد. در این زمان لایه های رنگی به صورت یکنواخت در قالب ذوب و پخش می شود. مخزن ضد جلبک برای داشتن خاصیت ضد جلبکی باید به فیلتر نوری مجهز باشد.


لیست تولید کنندگان مخازن پلی اتیلن

روش روتیشنال مدلینگ روش کاربردی است و در دامنه گسترده ای از محصولات پلاستیکی استفاده می شود. در ایران شرکت های تولید کننده مخزن آب از این روش برای تولید مخازن آب شرب، کشاورزی، شیمیایی و ... استفاده می کنند. شرکت های پلاستونیک، طبرستان، تهران پلیمر، کوشاپلاست و ... در زمزه ی بهترین و بزرگترین تولید کنندگان مخازن پلی اتیلن شناخته می شوند. این شرکت ها با استفاده از مواد اولیه با کیفیت و رعایت استاندارهای لازم محصولات با کیفیت ساخته و در نمایندگی های معتبر عرضه می نمایند. قیمت محصولات مناسب و مطابق با وزن تمام شده ی محصول است. برای مثال وزن مخزن آب پلی اتیلن یکی از عوامل تعیین کننده قیمت نهایی است.

در مورد این مقاله نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخشهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند .


با خانواده تهران پلیمر یارا همراه باشید