fa en ar

تلفن تماس: 35700-026

مقدمه:


همانطور که می دانید ایران جز کشور های گرم و خشک می باشد و در فصول مختلف از کم آبی رنج می برد از این رو استفاده از مخازن آب که با نام های تانکرآب و منبع آب نیز شناخته شده می باشد بسیارمفید و پر کاربرد می باشد. استفاده مخازن ذخیره سازی آب در فضا های باز وروی زمین در ایران یکی از راه های مقابله با کم آبی در فصول گرم مانند تابستان می باشد. از این رو روش های خنک نگه داشتن مخزن آب یکی از مهم ترین فرایند ها می باشد که باید در فصول گرم انجام شود. مخازن نصب شده در فضای بازو روی زمین ، برای مدت زیادی در معرض آفتاب قرار می‌گیرند.و این مسئله باعث گرم شدن آب موجود در مخزن می‌شود. به طوریکه دمای آب داخل مخزن بسیار بالا رفته و استفاده از آن به ویژه برای شرب امکان پذیر نمی باشد. به همین جهت خنک نگه داشتن آب داخل مخزن مسئله بسیار مهمی می باشد. از سوی دیگر در زمستان ها نیز سرما می تواند دمای آب درون مخزن آب را به شدت کاهش بدهد. حتی می تواند باعث یخ زدگی و حتی ترکیدگی شود . اگر مخزن آب فلزی باشد فرایند گرم ویا سرد شدن آب داخل مخزن با سرعت بیشتری انجام می شود.به همین دلیل باید راهکار هایی برای جلوگیری از ایجاد این موارد انجام شود..ما در این مقاله قصد داریم روش های خنک ویا گرم نگه داشتن مخزن آب را باهم بررسی کنیم.


آیا مخازن آب پلی اتیلن در مقابل گرما و سرما مقاوم می باشند؟


مخازن آب پلی اتیلن نسبت به مخازن فلزی مقاومت بیشتری دارند و در برخی از مناطق ایران استفاده از آنها بسیار مفید بوده است ولی در برخی از شهرهای بسیار گرم کشورمان همچون شهر های جنوبی و جنوب شرقی کشور یا شهرهای سردسیر مانند شهرهای شمالی و غربی با این مشکل مواجه شده اند.

مخازن پلی اتیلن مقاومت دمایی بالایی دارند. به ویژه در مخازن سه لایه و چهار لایه، زیرا دیواره سه لایه مخزن با داشتن لایه میانی آنتی UV مانع عبور نور شده و باعث می شود دمای داخلی مخزن ثابت باقی بماند. به این ترتیب دربرخی از شهر ها که دمای هوای شهر خیلی گرم و یا خیلی سرد نیست،استفاده از مخزن پلی اتیلن در فضای باز و در معرض نور آفتاب ( بدون نیاز به عایق و سایه‌بان) ممکن می باشد. .همچنین استفاده از مدل های مختلف مخازن پلی اتیلن، با شکل هندسی متفاوت به شما این امکان را می دهد تا محل نصب مخزن را به جای پشت بام و در معرض نور خورشید به محل دیگری ببرید مانند مخازن آب زیر پله که مخصوص فضاهای محدود هستند. ما دراین مقاله تلاش کردیم تا کلیه روش های اصولی جهت خنک نگه داشتن دمای آب مخزن در تابستان و گرم نگه داشتن دما آب در زمستان به ویژه برای مخازن پلی اتیلن بپردازیم.


جهت رویت ودریافت مشخصات مخازن آب زیر پله شرکت تهران پلیمر یارا به لینک زیر مراجعه فرمائید:

لینک مخازن آب زیر پله شرکت تهران پلیمر یارا


روش های خنک ویا گرم نگه داشتن مخزن آب :


چنانچه آب مخزن شما در طول تابستان گرم ودر زمستان سرد می‌شود، می‌توانید با روش‌های مختلفی اقدام به خنک ویا گرم نگه داشتن مخزن آب کنید.از روش های آسان و مفید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  •   عایق‌بندی مخزن آب
  •   عایق بندی به وسیله پشم شیشه
  •   عایق بندی به وسیله فوم
  •   عایق بندی به وسیله گچ و چسب
  •  استفاده از سایه‌بان یا ساخت اتاقک
  •  عایق‌بندی لوله‌های آبرسانی
  •  نقاشی مخزن آب با رنگ روشن( بازتاب کننده)
  •  به حرکت درآوردن آب درون مخزن
  •  نصب کردن مخزن در زیر زمین
  •  پرنگه داشتن حجم مخزن


عایق بندی مخزن آب:


یکی ازپرکاربردترین روش های خنک و یا گرم نگه داشتن مخزن آب، عایق بندی مخزن آب است. عایق بندی مخازن به شیوه های مختلفی انجام می گیرد از معروف ترین آن ها می توان به عایق‌بندی مخزن با پشم شیشه یا عایق‌بندی مخزن با فوم و حتی عایق بندی به وسیله ملات گچ و چسب نیز اشاره نمود. توصیه کارشناسان استفاده از عایق فویل‌داربیشتر از موارد دیگر می باشد زیرا فویل آلومینیوم، مخزن شما را در برابر نور آفتاب محافظت می‌کند و دوام آن را چند برابر می‌کند. همچنین می‌توانید از مخازن فوم دار نیز استفاده کنید. مخزن فوم دار یا مخزن پلی اتیلن فوم دار، مخزنی است که از فوم پلی اتیلن در تولید آنها استفاده شده‌است. مزیت استفاده از این نوع عایق بندی مخزن آب این است که در تابستان آب خنک و در زمستان آب گرم نگه داشته می شود همینطور باعث افزایش طول عمر مخزن می شود زیرا از تابش مستقیم نور خورشید ، باران، رعدو برق و... محافظت می کند.

عایق بندی به روش ملات آهک و چسب مناسب برای مناطق کم بارش و نیمه کویری می باشد. از مزیت این روش می توان ،ارزان بودن این روش را مثال زد.


استفاده از سایه‌بان یا ساخت اتاقک:


یکی از ساده ترین و اصلی ترین راه حل های جلوگیری از گرم شدن آب درون مخازن استفاده از سایه بان است. با این کار مخزن آب به دور از نور مستقیم خورشید می باشد و آب درون آن خنک تر خواهد ماند همینطور طول عمر مخزن را نیز افزایش خواهد داد. اما اگر چنانچه امکان ساخت اتاقک برای مخزن باشد علاوه بر ممانعت از تابش مستقیم نور خورشید مانع از قرار گرفتن مخزن در مجاورت گرمای محیطی می شود


عایق‌بندی لوله‌های آبرسانی:


چنانچه لوله های آبرسانی در مجاورت نور خورشید و یا گرمای محیطی باشد گرمای زیادی جذب می کند بنابراین آب مخزن هنگام عبور از این لوله ها گرم خواهد شد. بنابراین عایق بندی این لوله ها در ثابت نگه داشتن دمای آب مخزن بسیار با اهمیت می باشد. لازم به ذکر است در فصول سرد سال این عایق بندی مانع از سرد شدن و یخ زدگی نیز می گردد.
نقاشی مخزن آب با رنگ روشن( بازتاب کننده):


یکی دیگر از روش‌های خنک نگه داشتن مخزن آب، رنگ‌آمیزی مخزن به رنگ های روشن است که بازتاب کننده نور خورشید هستند مانند رنگ سفید ، که یک رنگ بازتاب کننده نور و گرما است. و بیشتر گرمای دریافتی را منعکس می‌کند. بنابراین در حفظ دمای خنک آب داخل مخزن کمک زیادی می‌کند. این روش بیشتر بر روی مخازن فلزی انجام می شود زیرا رنگ اصلی تمامی مخازن پلی اتیلن، سفید رنگ است. و این نکته به تنهایی یکی از مزیت‌های مهم مخزن پلی اتیلن نسبت به سایر مخازن، در زمینه خنک نگه داشتن مخزن آب است.به حرکت درآوردن آب درون مخزن:


این روش با توجه به پر هزینه بودن به هیچ وجه توصیه نمی شود ، این روش هم به لحاظ انجام ، زمان بر می باشد و هم باعث به هدر رفتن حجم زیادی آب می گردد دراین روش در زمان های مشخصی اقدام به خارج ساختن آب درون مخزن و جایگزینی آن با آب خنک از لوله های ورودی مخزن می شود .
نصب کردن مخزن در زیر زمین:


روش دیگر خنک نگه داشتن آب درون مخزن، نصب کردن مخزن در زیر زمین می باشد. در این روش به دلیل پائین بودن دمای زیر زمین ، مکانی مناسب برای خنک نگه داشتن مخزن است. همچنین این روش در فصل زمستان نیز مانع از یخ زدگی آب درون لوله های ورودی و خروجی به مخزن و در نهایت سرد شدن بیش از حد و یا یخ زدن آب درون مخزن می شود. این روش نسبت به روش های دیگر هزینه بیشتری دارد ولی امکان بهره برداری طولانی تری نسبت به روش های دیگر مهیا می کند.


پرنگه داشتن حجم مخزن:


یکی دیگر از روش های خنک نگه داشتن مخزن، پرنگه داشتن مخزن است. اگر در داخل مخزن فضای خالی وجود نداشته باشد، هوای گرم وارد مخزن نمی شود. هوای گرم با آب تماس برقرار نمی کند بنابراین مادامی که مخزن از آب پر باشد، فضایی برای ورود هوای گرم به داخل مخزن و انتقال گرما به آب مخزن وجود نخواهد داشت. بنابراین در این روش توصیه می شود در مخزن ها از شیر فلوتردار استفاده شود. تا همیشه مخزن ها پر بوده و آب داخل مخزن خنک باقی بماند.نتیجه گیری:


بنابراین نتیجه می گیریم که خنک نگه داشتن آب مخزن در تابستان و گرم نگه داشتن آب مخزن در زمستان امری بسیار حیاطی می باشد. وباید از طریق یکی از شیوه های فوق اقدامات لازم صورت بپذیرد. لازم به ذکر می باشد حتما از کارشناسان مجرب برای موارد فوق استفاده گردد.

اگر سوالی درباره محصول یا شرکت دارید،حتما با ما تماس بگیرید

026-35700
مقالات مرتبط
نحوه اتصال پمپ آب به مخزن
نحوه اتصال پمپ آب به مخزن
تاریخ:1399/9/1

مشاهده بیشتر
نحوه صحیح نصب اتصالات در مخازن پلی اتیلن
نحوه صحیح نصب اتصالات در مخازن پلی اتیلن
تاریخ:1399/11/28

نحوه صحیح نصب اتصالات در مخازن پلی اتیلن

مشاهده بیشتر
اتصال مخزن ذخیره سازی آب | افزایش حجم ذخیره سازی
اتصال مخزن ذخیره سازی آب | افزایش حجم ذخیره سازی
تاریخ:1400/5/10

مشاهده بیشتر
راهنمای صحیح نصب اتصالات مخازن
راهنمای صحیح نصب اتصالات مخازن
تاریخ:1400/5/14

مشاهده بیشتر