1400/5/23
روش های کنترل و افزایش فشار آب در منازل

سر فصل این مطالب :

:

آشنایی با روش های کنترل و افزایش فشار آب در ساختمان می تواند از بروز مشکلات افت فشار جلوگیری کند.

فشار استاندارد آب شهری در ورودی ساختمان و بعد از کنتور باید 4.2 بار باشد. اما این مقدار در مناطق متراکم شهری به 2 بار یا 29 psi تقلیل می یابد. البته این فشار، صعود آب را در ساختمان هایی که دچار مشکلات پوسیدگی و قطر نامناسب لوله، شیر فشار شکن، نشتی توالت فرنگی و... نباشد تا ارتفاع 20 متر تضمین می کند. در این مناطق در زمان اوج مصرف، طبقات سوم و چهارم ساختمان با مشکلات افت فشار مواجه می شوند. در این مطلب روش های کاربردی برای افزایش فشار آب ساختمان را معرفی می کنیم.


بررسی علل افت فشار آب

بررسی علل افت فشار آب در تعیین روش های کنترل و افزایش فشار آب در ساختمان بسیار موثر است. چرا که علاوه بر مشکلات عمومی ناشی از افت فشار آب، ممکن است، سایر مشکلات مربوط به ساختمان باشد. بنابراین قبل از هر اقدامی باید از سالم بودن لوله ها و نشتی نداشتن آن ها مطمئن بود. در صورتی که از لوله های فلزی در ساختمان استفاده شده باشد احتمال رسوب در آن ها بسیار است. به همین منظور توصیه می شود تا حد امکان با لوله های پلیمری و پلاستیکی جایگزین شود. استفاده از فیلتر و کنترل صافی شیر آلات نیز در همین راستا باید انجام شود. باز نبودن شیر فلکه اصلی، سالم نبودن کنتور و شیر کنترل جریان، استفاده از سایز نامناسب لوله، کنترل پکیچ و آبگرم کن و صحت عملکرد سیفون توالت فرنگی از جمله عواملی است که بر افت فشار آب ساختمان تاثیر می گذارد. بررسی این عوامل باید بصورت دوره ای انجام شود.خرید انواع مخزن پلی اتین با قیمت مناسب


پمپ افزایش فشار آب آپارتمان

پمپ یکی از بهترین دستگاه های افزایش فشار آب در ساختمان است. این دستگاه با فشار قابل تنظیم، آب را به داخل لوله کشی ساختمان هدایت می کند. پمپ برای این عمل به یک مخزن تحت فشار آب یا منبع آب و سنسورهای فشار احتیاج دارد. پمپ انواع مختلفی نظیر مجهز به مخزن‌های انبساطی، بوستر و پمپ کلید خودکار دارد. این دستگاه باید متناسب با تعداد واحد ها و طبقات ساختمان انتخاب و در پایین تر سطح ساختمان نصب شود. این عمل برای آبگیری سریعتر مخزن و فشار مکش مثبت الزامی است.

مطابق با قوانین و مقررات ساختمان پمپ دقیقا باید بعد از کنتور و مخزن نصب شود. آب ابتدا بعد از عبور از کنتور در منبع آب ذخیره و در نهایت مقدار آب مورد نیاز ساختمان، توسط پمپ پمپاژ می شود. نصب پمپ به طور مستقیم به شبکه آب شهری مشکلاتی به همراه دارد. اگر از مخزن تحت فشار استفاده می شود، باید تنظیم باد و رفع نشتی احتمالی در آن در نظر گرفته شود. پارامترهای تعیین کننده نوع مخزن نیز حجم مورد نیاز و محدودیت های جانمایی است. استفاده از مخازن پلی اتیلن برای نگهداری آب در ساختمان ها از نظر بهداشتی و اقتصادی به صرفه و متداول است.


بوستر پمپ افزایش فشار آب

بوستر پمپ ها هد و دبی لازم برای افزایش و حفظ فشار آب را از طریق دو یا چند پمپ موازی تامین می کنند. عملکرد این پمپ ها به گونه ای است که برای رفع نیاز همه ی مصرف کنندگان در زمان پاسخگو نبودن منبع تحت فشار، برای تقویت پمپ ابتدا پمپ اول روشن می شود. در صورتی که فشار در محدوده ی لازم قرار نگیرد به ترتیب پمپ های بعدی وارد مدار می شوند. از این سیستم در ساختمان های بزرگ و در مکان هایی که مصرف آب بالا است، استفاده می شود.


مینی پمپ افزایش فشار آب

مینی پمپ بر خلاف پمپ در داخل واحد آپارتمان نصب می شود. این پمپ کوچک برای ساختمان هایی که متراژ کوچک تا متوسط دارند، انتخاب مناسبی است. به عبارت دیگر مینی پمپ برای افزایش فشار آب در مصارف روزانه و انتقال آب در حجم کم مناسب است. در مینی پمپ عمل مکش انجام نمی شود. به همین دلیل به حداقل فشار آب ورودی از منبع اصلی ساختمان نیاز است.

در واقع مینی پمپ با کند نمودن سرعت جریان، آب را با فشار بیشتری پمپ می کند. این پمپ قابل حمل برای مصارف باغبانی خانگی نیز مورد استفاده است. این دستگاه قدرت و توان کمی دارد و معمولا زمانی که امکان تغییر لوله کشی واحد یا تعویض پکیج وجود نداشته باشد، مورد استفاده است.


افزایش فشار آب با نصب مخزن

استفاده از مخزن آب در ارتفاع یکی از روش های کنترل و افزایش فشار آب در منازل است. پاسخ این پرسش که چرا مخازن آب را در ارتفاع بالا نصب می کنند، برای ایجاد اختلاف ارتفاع بین تانکر ذخیره ی آب و شیر خروجی در ساختمان است. این امر برای ایجاد فشار ثقلی (نیروی جاذبه و وزن) و غلبه بر افت فشار انجام می شود. این روش هزینه ی کمتری نسبت به استفاده از پمپ خواهد داشت. برای این منظور و ایجاد حداقل 1.5 بار فشار در پشت بام ساختمان هایی که استحکام و تحمل بار کافی دارند از یک مخزن ذخیره مناسب استفاده می شود. مخزن بر روی یک شاسی فلزی به ارتفاع 5 متر بر روی خر پشتی نصب می گردد. استفاده از این روش حداقل فشار مناسب برای تامین آب ساختمان را فراهم خواهد آورد.


افزایش فشار آب آبگرمکن

فشار داخلی آبگرمکن های دیواری برای عملکرد صحیح باید در یک محدوده ی مشخص باشد. برای افزایش فشار آب آبگرمکن، باید عواملی که منجر به افت فشار آبگرم کن یا پکیج می شود را بررسی نمود. اگر افت فشار دائمی باشد احتمال وجود رسوب در لوله ها و کویل آبگرم کن یا پکیچ در نظر گرفته می شود. برای جلوگیری از تشکیل رسوب باید از سختی گیر در ورودی آبگرمکن استفاده شود. شستشوی لوله ها به کمک اسید نیز برای از بین بردن املاح و در نتیجه افزایش فشار کاربردی است. وجود نشتی یا باز نبودن کامل شیر آب خروجی و ورودی آبگرمکن نیز منجر به افت فشار در آب گرم می شود.

برای تنظیم فشار آب ورودی به آبگرم کن می توان از مینی پمپ ها نیز استفاده نمود. در این صورت آبگرمکن در فشار مناسب و دمای یکسان فعالیت می کند.


افزایش فشار آب شلنگ

برای بررسی افزایش فشار در شلنگ باید عواملی مثل احتمال نشتی در لایه محافظ و تشکیل رسوب در نظر گرفته شود. برای مثال شلنگ دوش حمام در صورت نشت آب در لایه محافظ دچار افت فشار می شود. برای مقابله با رسوب نیز می توان از محلول آب و سرکه استفاده نمود. برای افزایش فشار آب شلنگ در زمان استفاده در موارد نظافت خانگی، صنعتی و تجاری از تجهیزات جانبی نظیر واتر جت استفاده می شود. دستگاه های واتر جت یا شوینده فشار قوی با جلوگیری از سرعت آب در پشت دستگاه شده باعث افزایش فشار آب می شود. 

0
برچسب ها

مخازن آب

منبع آب

تانکر آب

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلاستیکی

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید

[کل : 0 , کیانگین : 0]

هم اکنون خرید کنید


در مورد این مقاله نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخشهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند .


با خانواده تهران پلیمر یارا همراه باشید