fa en ar

تلفن تماس: 35700-026

چکیده :


باتوجه به اینکه کشور ما از کشور های گرم و خشک می باشد نصب مخزن آب خانگی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است امروزه به دلیل وجود محدودیت در فضای نصب مخزن آب، نیاز است مخازن کوچک و با شکل هندسی متفاوت استفاده شود از این رو با توجه به اینکه مخازن کوچک حجم کمتری را در برمی گیرند . می توان از اتصال چند مخزن ذخیره سازی آب به هم مشکل حجم ذخیره سازی آب و کمبود فضا را نیز برطرف کرد. لازم به ذکر است درصورتی که قبلا در محل مخزن نصب شده باشد این امکان نیز وجود دارد که در زمانی دیگری مخزن جدیدی جهت افزایش حجم در محل قرار داده و به مخزن قبلی متصل کرد باتوجه به اینکه در آئین نامه نظام مهندسی (مبحث16 مقررات ملی ساختمان )درخصوص مخازن ذخیره آب و همینطور اتصال مخزن به هم اشاره شده است. قبل از تهیه ونصب مخزن حتما به این آئین نامه مراجعه شود. و توصیه میکنیم که برای اتصال مخازن آب ساختمان، حتما این کار توسط کارشناس با تجربه انجام شود.


مزیت استفاده از چند مخزن متصل به هم بجای یک مخزن بزرگ :


یکی از مهم ترین مزیت استفاده به این شیوه این است که در صورت خارج کردن یک یا دو مخزن ذخیره سازی از شبکه آبرسانی جهت مواردی همچون تعمیرات و یا شستشوی مخزن ، روند آبرسانی به ساختمان متوقف نمی شود. و همینطور می توان در مکان های با فضای محدود برای افزایش حجم ذخیره سازی آب از این روش استفاده نمود.
آیا امکان اتصال مخازن بیشتری به هم وجود دارد؟


بله امکان اتصال هر تعداد مخازن به هم وجود دارد زیرا یکی از بهترین شیوه ها جهت ذخیره سازی مایعات به ویژه آب می باشد. که حتی در صنایع نیز مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکراست در زمان شستشوی هر مخزن فقط آن مخزن از سیستم خارج می شود و سیستم آبرسانی متوقف نمی شود.
نمونه هایی برای اتصال مخازن آب چندگانه به یکدیگر :


مخازن هم اندازه: در اتصال مخازن چندگانه و هم اندازه به یکدیگر به روش سری ، آب ورودی به درون اولین مخزنی که جاری می شود از خروجی که اندازه آن با میزان قطر لوله ورودی مطابقت دارد از طریق شاه لوله و خروجی کلیه مخازن که به هم متصل شده اند همزمان با جاری شده و عملا همه مخازن در طی فرآیند آبگیری با هم پر خواهند شد.مخازن با اندازه های متفاوت: در این حالت مهم نیست که آب ورودی به کدام مخزن می ریزد این بدین معنی است که آب ورودی حتی می تواند به مخزن کوچکتر هم بریزد. نکته ی مهم این است که مخازن به طوری کار هم قرار گرفته اند که دریچه سرریز آنها با هم در ارتفاع برابر قرار گیرد.روش های اتصال مخازن ذخیره سازی آب به یکدیگر :


به طور کلی اتصال مخازن ذخیره سازی آب به دو روش موازی و سری صورت می گیرد.

اتصال مخازن ذخیره سازی آب به روش موازی :


در این روش ورودی آب شهر را به کمک شبکه لوله کشی ( شاه لوله) به ورودی مخازن وصل می شود آب طوری بین مخازن جریان می یابد تا آب همه مخازن هم سطح شود چنانچه مخازنی که به هم وصل می شود دریک اندازه و ارتفاع نباشد باید مخزنی که کوتاه تر می باشد بر روی پایه قرار گرفته تا هم سطح مخازن دیگر گردد. مخازن آبی که در این روش کنار هم قرار گرفته اند به وسیله اتصالات هم ورودی و هم خروجی به هم وصل شده اند. در این حالت با توجه به اتصال همه مخازن از طریق لوله خروجی همیشه آب در همه مخازن به یک اندازه خواهد بود.و می توان برای هر مخزن ذخیره آب،یک فلوتر یا شناورنصب کردویا شیر کنترل یا شیر یک طرفه قرار داد. تا در صورت پر شدن مخزن ، لوله سر ریز به مخازن مسدود گردد. لازم به ذکر است محل نصب مخازن باید حتما صاف و فاقد هرگونه پستی وبلندی باشد. و همینطور محل نصب مخازن باید تحمل وزن مخازن به همراه آب موجود در آن را داشته باشند. در نظر داشته باشیدکه برای ورودی و خروجی هر مخزن ذخیره سازی آب نیز می توان یک شیر فلکه هم نصب نمود.
اتصال مخازن ذخیره سازی آب به روش سری :


در نوع اتصال مخازن ذخیرسازی به روش سری، فقط یک مخزن دارای شیر ورودی می باشد و پایین ترین مجرای همه مخازن که همان خروجی مخازن است، به وسیله سه راهی، به لوله اصلی آب به عبارت دیگر( شاه لوله)متصل می‌شود. همچنین لازم به ذکر است برای هر کدام از خروجی‌ها مخازن ذخیره سازی نیاز به یک شیرمی باشد.اتصال مخازن به روش سری یعنی اتصال خروجی همه مخازن به یک شاه لوله مشترک است. به این دلیل که همه مخازن به طور همزمان از آب پر شوند. تا سطح آب ذخیره همه مخازن یکی شود. به عبارت دیگر؛ زمانی که آب به داخل مخزن اول می ریزد، آب از طریق خروجی متصل به شاه لوله، به مخازن دیگر جریان پیدا می‌کند. و این عمل تا زمانی ادامه پیدا می کند تا همه مخازن به طور هم اندازه پر شوند .نکته مهم دیگر این است که؛ سرعت پر شدن مخازن سری، کمتر از مخازن موازی می باشد.
از چه نوع مخازنی با چه ابعادی می توان برای اتصال به هم استفاده کرد؟


باید در نظر داشت نوع و ابعاد مخازن انتخابی جهت اتصال به هم به جای استفاده از یک مخزن بزرگ بسیار مهم می باشد و حتما باید از تجربیات یک کارشناس مجرب استفاده کرد . ولی درکل بسته به فضای محل و میزان حجم ذخیره سازی آب می توان مخازن مورد استفاده را انتخاب نمود. لازم به ذکر است استفاده از مخازن عمودی بیشترین استفاده در این نوع ذخیره سازی می باشد. جهت مشاهده مخازن عمودی شرکت تهران پلیمر یارا ودریافت ابعاد و مشخصات می توانید به لینک ذیل مراجعه فرمائید. و درصورت نیاز به مشاوره بیشتر می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمائید:


لینک مخازن عمودی شرکت تهران پلیمر یارا


شماره تماس : 026-35700


نتیجه گیری :


این را باید در نظر گرفت اتصال مخازن جهت افزایش حجم ذخیره سازی آب بسیاربا اهمیت می باشد همانطور که در مقررات ملی ساختمان توضیح داده شده است. ولی باید در نظر گرفت جهت لوله کشی و نصب اتصالات مخازن باید حتما از کارشناسان مجرب استفاده کرد تانتیجه مطلوب حاصل گردد. جهت دریافت لینک بند16 مقررات ملی ساختمان ( لوله کشی و نصب مخزن) بر روی عبارت زیر کلیک فرمائید.


لینک بند16 مقررات ملی ساختمان ( لوله کشی و نصب مخزن)


اگر سوالی درباره محصول یا شرکت دارید،حتما با ما تماس بگیرید

026-35700
مقالات مرتبط
  نحوه اتصال پمپ آب به مخزن | متصل کردن پمپ به تانکر آب
نحوه اتصال پمپ آب به مخزن | متصل کردن پمپ به تانکر آب
تاریخ:1399/9/1

مشاهده بیشتر
نحوه صحیح نصب اتصالات در مخازن پلی اتیلن
نحوه صحیح نصب اتصالات در مخازن پلی اتیلن
تاریخ:1399/11/28

نحوه صحیح نصب اتصالات در مخازن پلی اتیلن

مشاهده بیشتر
راهنمای صحیح نصب اتصالات مخازن
راهنمای صحیح نصب اتصالات مخازن
تاریخ:1400/5/14

مشاهده بیشتر