1400/11/9
نحوه اتصال پمپ آب به مخزن | متصل کردن پمپ به تانکر آب

سر فصل این مطالب :

:

نحوه اتصال پمپ آب به مخزن و لوله کشی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. این امر برای مناطقی که فشار لازم برای تامین آب وجود ندارد و یا کسانی که در طبقات بالای ساختمان ها زندگی می کنند، حیاتی محسوب می شود. این افراد با استفاده از پمپ آب و نحوه ی صحیح اتصال آن به مخزن، مشکل کمبود فشار را برطرف نموده و از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری می کنند. در ساختمان هایی که جدیدا ساخته می شوند، برای این تاسیسات، لوله کشی مناسب در نظر گرفته شده است و می توان با کمک متخصصان، پمپ آب را به درستی به مخزن آب متصل نمود. شما عزیزان می توانید برای استفاده از دانش و تجربه ی متخصصان از اپلیکیشن های مرتبط با ارائه خدمات تاسیسات و سرویس کار استفاده نموده و به راحتی نصب پمپ آب خانگی در تهران و شهرستان را داشته باشید.


نصب پمپ آب بعد از کنتور

نحوه اتصال پمپ آب به مخزن بعد از کنتور صحیح است. به این صورت که لوله آب ورودی ساختمان بعد از کنتور ابتدا به مخزن و از مخزن به ورودی پمپ وصل می شود. از خروجی پمپ نیز به ورودی اصلی لوله کشی ساختمان متصل می شود. عملکرد پمپ به گونه ای است که آب را با فشار کافی به ارتفاع بالا هدایت می کند. این امر با تبدیل جریان الکتریکی به انرژی مکانیکی محقق می شود. به منظور عملکرد بهتر باید پمپ و مخزن پلی اتیلن ذخیره نزدیک به هم نصب شوند. نصب پمپ به کنتور به طور مستقیم و به شبکه آب شهری و قبل از کنتور غیر قانونی است.

در صورتی که پمپ قبل از کنتور نصب شود، اگر به هر دلیلی آب کافی در لوله ها وجود نداشته باشد، پمپ به همراه آب، هوا را نیز مکش می کند. این امر منجر به خرابی پروانه های پمپ و اختلا ل در عملکرد آن می شود. به علاوه نصب پمپ آب قبل از کنتور در عملکرد کنتور و توزیع آب سایر مشترکین اختلال به وجود آورده و پرداخت هزینه ی بیشتر از آب مصرفی را به همراه خواهد داشت. اگر پمپ قبل از کنتور نصب گردد، باید برای تامین آب ساختمان همیشه روشن باشد. در این صورت در حالتی که از کار بیافتد، ساختمان دچار مشکل بی آبی خواهد شد.


مراحل اتصال و نصب پمپ آب به منبع

مهمترین نکته در قدم اول، انتخاب صحیح پمپ است. پمپ ها بر اساس دبی (حجم آب در واحد زمان) و ارتفاع آبرسانی تقسیم بندی شده و پارامتر های تعداد طبقات ساختمان و متراژ آن، هد پمپ و ارتفاع ساختمان، میزان آبدهی، سر و صدا، مصرف انرژی، قابلیت اطمینان و کیفیت و بررسی نمودار پمپ در انتخاب آن تاثیر گذار است. عامل انتخاب مخزن ذخیره نیز، میزان آب مورد نیاز ساختمان خواهد بود. دومین قدم در نحوه اتصال پمپ آب به مخزن، انتخاب مکان مناسب است.

اگر ساختمان دارای اتاق تاسیسات باشد، لوله کشی ورودی و خروجی از قبل برای آن در نظر گرفته شده است. مکان مناسب برای نصب چنین تاسیساتی باید علاوه بر فضای کافی برای مخزن، پمپ و تجهیزات همراه دسترسی آسان نیز برای سرویس های دوره ای داشته باشد. سطح قرار گیری مخزن های پلی اتیلن باید مسطح، تمیز و به دور از آلودگی های شیمیایی باشد. این سطح باید تحمل وزن مخازن پس از پرشدن را داشته باشد.

این مکان باید به ورودی آب ساختمان دسترسی داشته و تا حد امکان از تاسیسات برقی ساختمان دور باشد. همچنین امکان لوله کشی و هدایت سریز آب به مکان ایمن و قابل دید وجود داشته باشد. برای محافظت از تجهیزات بهتر است این مکان سرپوشیده و به دور از نور و آفتاب باشد. در مناطقی که دما پایین است نیز باید از عایق مناسب برای پمپ و تجهیزات استفاده نمود تا از یخ زدگی محافظت شود. باید در هنگام نصب، اختلاف ارتفاع بین پمپ و مخزن (پمپ در ارتفاع پایین تر از مخزن) را رعایت نمود. به این منظور از پایه استاندارد کمک گرفته و مخزن بر روی آن نصب می شود.


تجهیزات و نحوه صحیح نصب

بدون شک سومین قدم در نحوه اتصال پمپ آب به مخزن، استفاده صحیح از تجهیزات همراه و پمپ است. ورودی لوله اصلی به یک سه راهی متصل می شود. از این سه راهی یک انشعاب برای ورودی مخزن و یک انشعاب برای ورودی ساختمان در نظر گرفته می شود. نصب شیر (ولو) نیز در مسیر انشعاب ها اجتناب ناپذیر است. طریقه نصب شناور منبع آب به این صورت است که در مسیر ورودی مخزن و در بالای مخزن آب، یک شناور یا شیر کنترل سطح تعبیه می شود. این شناور در زمان سریز شدن مخزن مسیر آب را مسدود می نماید. شناور سطح آب ورودی پمپ را نیز کنترل نموده و در صورت کم بودن آب اجازه روشن شدن پمپ را نمی دهد.

وظیفه مخزن تحت فشار یا «مخزن انبساط بسته» ذخیره آب به صورت تحت فشار با کاهش دفعات روشن و خاموش شدن پمپ است. مخزن تحت فشار با این کار از استهلاک پمپ کاسته و عمر آن را افزایش می دهد. برای این منظور از کلید اتومات نیز استفاده می شود. استفاده از مخزن تحت فشار کاهش هزینه برق مصرفی، کاهش استهلاک شبکه آبرسانی ساختمان با مهار ضربات مکانیکی ناشی از روشن و خاموش شدن پمپ و .. را به همراه خواهد داشت. مخزن تحت فشار در مسیر خروجی پمپ تعبیه می شود. برای بررسی فشار این مسیر از فشار سنج آنالوگ استفاده می شود.

یکی دیگر از اقداماتی که در راستای جلوگیری از استهلاک پمپ صورت می پذیرد، استفاده از جریان کنار گذر است. با استفاده از جریان کنار گذر در هنگامی که فشار شبکه آب شهری مناسب باشد، پمپ روشن نخواهد شد. در زمان قطع برق نیز آب با فشار طبیعی در سیستم در جریان خواهد بود. بدین ترتیب در مصرف برق صرفه جوی می شود. برای این کار از یک شیر یک طرفه استفاده می شود. شیر یک طرفه در مسیر دهش پمپ از بازگشت آب به پمپ جلوگیری می نماید.

برای محافظت از پمپ و جلوگیری از پدیده کاویتاسیون باید قطر لوله ی رابط بین مخزن و پمپ از قطر ورودی پمپ بیشتر باشد. استفاده از فیلتر در ورودی مخزن نیز الزامی است. فیلتر مانع از رسیدن سنگ ریزه به پره های پمپ می شود. در صورتی که فیلتر در ورودی پمپ نصب شود، در مکش پمپ اختلال به وجود می آورد. پمپ در هنگام کار کردن با لرزش همراه است و به همین دلیل ممکن است اتصالات از آب بند خارج شوند. لذا مسیر لوله کشی بین پمپ و مخزن باید به لرزه گیر مجهز باشد. می توان از دو زانویی برای این منظور نیز استفاده نمود.

نصب پنج راهی پمپ جهت اتصال ورودی از پمپ آب، خروجی به سمت سیستم، کلید اتوماتیک، منبع تحت فشار و مانومتر یا فشار سنج است. برای حداکثر استفاده از هد پمپ باید از شکست مسیر جلوگیری نمود. بنابراین توصیه می شود در مسیر لوله کشی از کمترین اتصالات استفاده شود. برای مثال وقتی از ست کنترلی استفاده شود، دیگر نیازی به پنج راهی نسیت. طریقه نصب پمپ آب سه فاز نیز از قواعد گفته شده پیروی می کند.


نصب منبع آب در پشت بام بدون پمپ

نصب منبع آب پلی اتیلن در پشت بام و ارتفاع، یک روش قدیمی و نسبتا موثری است که امروزه نیز کاربرد دارد. طریقه نصب مخزن آب روی پشت بام بدون پمپ به گونه ای است که باید محل قرار گیری آن از شیرهای مصرفی بالاتر باشد. با ایجاد اختلاف ارتفاع و ایجاد فشار ثقلی، افزایش فشار آب تانکر امکان پذیر است. قرار گیری منبع آب در پشت بام، نیاز به پمپ را به حداقل رسانده و ساکنان آب را با فشار مناسب دریافت خواهند نمود.

مکان مورد نظر در پشت بام باید مستحکم و ترجیحا مسقف و از باد و باران و آفتاب دور باشد. منبع های از جنس پروپیلن برای این عمل مناسب تر است. اگر سقف تحمل وزن مخزن پر شده را ندارد می توانید از چند مخزن کوچکتر استفاده نمایید. پیشنهاد می شود، منبع توسط پایه استاندارد از سطح پشت بام فاصله داشته باشد تا بر اثر نیروی وزن در ایزوگام سقف فرو نرود.

نکات نحوه لوله کشی مخزن آب بدون پمپ بعد از بررسی مکان مورد نظر از اتصالات خود منبع شروع خواهد شد. اتصال پایین تانکر توسط واشر و مهره مخصوص محکم بسته می شود. در تمامی اتصالات استفاده از نوار تفلون اجباری است. شیر شناور نیز در بالای تانکر نصب می شود. نحوه ی صحیح اتصال توپی شناور رو به پایین است. در مسیر ورودی تانکر یک شیر برای کنترل ورود آب و یک شیر یک طرفه برای جلوگیری از برگشت آب قرار می گیرد. در مسیر خروجی نیز از شیر و شیر یک طرفه استفاده می شود.

0
برچسب ها

مخازن آب

منبع آب

تانکر آب

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلاستیکی

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید

[کل : 0 , کیانگین : 0]

هم اکنون خرید کنید


در مورد این مقاله نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد . بخشهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند .


با خانواده تهران پلیمر یارا همراه باشید