fa en ar

تلفن تماس: 35700-026

مقدمه:

امروزه با توجه به کم آبی، نصب مخزن آب ساختمان ها ، صنایع و... به امری واجب تبدیل شده است . برای اینکه مخزن آب ایمنی و با طول عمر طولانی داشته باشیم باید اطلاعات کافی در خصوص اتصالات و نحوه صحیح نصب آن ها داشته باشیم. ما دراین مقاله قصد داریم درخصوص اتصالات پرکاربرد مخزن آب و روش صحیح نصب و آبندی آن مطالبی را ارائه کنیم . لازم به ذکر است جهت نصب مخزن و اتصالات آن حتما از یک کارشناس مجرب استفاده شود.


کلیه اتصالات و لوازم لازم جهت نصب مخزن:

همانطور که می دانید نصب اتصالات بر روی مخزن آب پلی اتیلن نسبت به مخزن فلزی راحت تر می باشد زیرا سوراخکاری آن راحت تر و زمان کمتری را در برمی گیرد. جهت نصب مخزن آب به ویژه مخزن آب پلی اتیلن نیاز به نصب اتصالات و لوازمی می باشد که به شرح زیر می باشد:

• لوله های ورودی و خروجی آب مخزن

• فلوتر کنترل جریان( شناور)

• انواع فیتینگ

• فلنج

• اتصال لرزه گیر ( لغزنده)

• شیر قطع و وصل

• شیر تخلیه آب

• صافی

• پمپ


لوله های ورودی و خروجی آب مخزن:

به طور کلی 9 نوع لوله برای جابجایی مایعات مورد استفاده قرار می گیرد که به شرح زیر می باشد :

1. لوله چدنی

2. لوله گالوانیزه

3. لوله آهنی ریخته شده

4. لوله استیل

5. لوله مسی

6. لوله پلاستیکی (pvc)

7. لوله های سیمانی آزبست

8. لوله بتنی

9. لوله رسی فشرده

پر کاربرد ترین این لوله ها به ویژه جهت آبرسانی ساختمان، لوله های پلاستیکی می باشد. که باید حتما توسط تاسیسات کار ماهر لوله کشی صورت پذیرد. درصورتی که ساختمانی از مخزن آب استفاده می کند باید اول شاه لوله آب ورودی به ساختمان را بعد از کنتور به مخزن وصل نمود و سپس از خروجی مخزن به داخل ساختمان خارج نمود.
فلوتر کنترل جریان( شناور):

فلوتر یا شناور قطع کن ، یکی از پر کاربردترین لوازمی است که در مخزن آب مورد استفاده قرار می گیرد. و کارآن قطع کردن آب ورودی به داخل مخزن می باشد . به این صورت که با پر شدن آب داخل مخزن به طور اتوماتیک آب ورودی از شاه لوله را قطع می نماید.فلوتر ویا شناورها، در دو نوع مکانیکی و برقی می باشند .لازم به ذکر می باشد مزیت استفاده شناور های مکانیکی نسبت به نمونه برقی آن ارزان تر بودن آن می باشد.
انواع فیتینگ :


یکی از مهم ترین ومعروف ترین اتصالات مخزن ،فیتینگ ها می باشند . همانطور که می دانید کلیه مخزن هایی که تولید می شوند .مکان هایی جهت نصب اتصالات و فیتینگ دارند به ویژه در مخزن پلی اتیلن ، زیرا در این مکان ها ضخامت و استحکام بیشتری وجود داردتا دیواره مخزن بتواند فشار اطراف محل اتصال را تحمل کند.علت مصرف اتصالات ,برای ایجاد ورودی و خروجی آب درون مخزن می باشد. با توجه به اینکه فیتینگ ها در سایز های مختلفی وجود دارند خود شرکت مستقیم نسبت به نصب فیتینگ اقدام نمی کند. تا مصرف کننده امکان نصب فیتینگ مناسب برای مصرف خود را داشته باشد. مگر در مواقع خاص که تولیدات سفارشی باشد.به طور کلی فیتینگ ها در چهار نوع می باشند که به شرح زیر می باشد:

1- فیتینگ برنجی (Brass fitting)

2- فیتینگ پلی اتیلن (Polyethylene fitting)

3- فیتینگ استیل

4- فیتینگ (upvc)

1-فیتینگ برنجی(Brass fitting): بهترین وبیشترین مورد استفاده در مخازن آب پلی اتیلن همین نوع فیتینگ است. طول عمر واستحکام بالایی دارند وبه خوبی آب بندی می شوند. فیتینگ برنجی، همین طور که از نامش پیداست از جنس برنج می باشد وطول عمر بالایی دارد. دارای سایز بندی می باشد. چنانچه به مخزن وصل شده باشد و بخواهد به ورودی ویاخروجی بزرگتری متصل شود باید از تبدیل آنها استفاده نمود.
2-فیتینگ پلی اتیلن(Polyethylene fitting): نوع دیگری از فیتینگ ها ، فیتینگ پلی اتیلن می باشد. همانطور که از نام آن پیداست . مانند خود مخزن از جنس پلی اتیلن می باشد. و برای آببندی آن نیز از جوش پلی اتیلن استفاده می گردد. لازم به ذکر می باشد این کار نیاز به دقت بالایی دارد.به همین منظور باید این کار توسط یک کارشناس مجرب انجام شود.
3-فیتینگ استیل(Steel fitting): نوع دیگری از فیتینگ ها، فیتینگ استیل می باشد. این نوع فیتینگ از جنس استیل می باشد. وجهت نگه داری اسید های قوی استفاده می شود. زیرا در فیتینگ برنجی باعث خردگی می شود . از این نوع فیتینگ نسبت به نمونه های دیگر کمتر استفاده می شود زیرا گران قیمت می باشد.
4-فیتینگ (upvc): نوع دیگر فیتینگ می باشد . برای نگه داری مواد (ضد اسید) مورد استفاده قرار می گیرد. دارای قدرت و طول عمر بالا می باشد.فلنج:

فلنج های قطعات فولادی می باشند که برای برقراری اتصال به کار می روند و می توانند لوله را به اقلام پایپینگی دیگر از جمله لرزه گیر ، شیرآلات و ... متصل کنند .روش های گوناگونی جهت اتصال لوله و اقلام آن به همدیگر و یا به تجهیزات وجود دارد، مانند جوشکاری و … که یکی از این موارد اتصالات فلنجی میباشد. مهمترین دلیل استفاده از این روش، قابلیت جداسازی آن میباشد (Removable) به این معنی که شما در صورتی که دو عدد لوله را مستقیما به یکدیگر جوش دهید، در صورتی که بخواهید آنها را جدا کنید بایستی برشکاری انجام شده و دوباره جوش دهید اما در صورتی که از فلنج ها استفاده کنید، میتوانید با باز و بسته کردن پیچ و مهره ها این کار را انجام دهید.اتصال لرزه گیر ( لغزنده):

در داخل زیر زمین ها ویا موتورخانه ها لوازم هایی وجود دارند که با حرکت هایی که انجام می دهند بر روی سیالات تاثیر می گذارند . برای نمونه می توان پمپ ها، کمپرسورها و... را مثال زد. که با حرکات خود ارتعاش و لرزش ایجاد می کنند . براثر ایجاد لرزش ، لرزش به لوله ها نیز منتقل می شود. وبه وسیله لوله به بخش های دیگر انتقال پیدا می کند. این لرزه باید حتما متوقف شود . این کار با لرزه گیر ها انجام می شود. به طور کلی لرزه گیر ها به سه نوع آکاردئونی،فلزی،لاستیکی تقسیم می شوند.1-لرزه گیر آکاردئونی:

این نوع لرزه گیر برای جلوگیری از لرزش ها و ارتعاشات زاویه ای ، محوری و جانبی روی خطوط لوله ها می شود جنس آن از بلوز می باشد. خاصیت آن به این شکل است که میزان انعطاف آن ، ضخامت ، شکل بلوز و همینطور پره های آن قابل تغییر بوده و روی کارایی آن تاثیر می گذارد .

2-لرزه گیری فلزی و خرطومی:

این نوع لرزه گیر همینطور که از نامش پیداست از جنس فلز بوده است و مقاومت بیشتری نسبت به سایر لرزه گیر ها دارد. از این رو مصرف این نوع لرزه گیر در صنایع زیاد بوده است . لرزه گیر فلزی لرزه ها و ارتعاشات و حتی دما و فشار را تحمل کرده و مانع ایجاد خسارت و آسیب به لوله ها می شود. نوع دیگری از لرزه گیر های فلزی ، لرزه گیر های خرطومی فلزی می باشد .این نوع لرزه گیر ها، فضای کمتری را دربر می گیرد و در زوایای مختلف می توان استفاده کرد.

3-لرزه گیر های لاستیکی:

این نوع از لرزه گیر ها ارتعاشات کنترل می کند و همچنین برای جذب ارتعاشات دمایی همچون انبساط و انقباض در خط لوله کاربرد دارند. لرزه گیر های غیر فلزی یا لاستیکی بیشترین کاربرد را در میان کل لرزه گیر ها دارند. ساختار بدنه لرزه گیر های لاستیکی از لاستیک و فلز می باشد که دما و فشار کمتری نسبت به لرزه گیر های فلزی تحمل می کنند. حداکثر دمای تحملی لرزه گیر های لاستیکی 90 درجه سانتی گراد و حداکثر فشار تحملی 16 بار است.


شیر قطع و وصل:

این نوع اتصال بعد از خروجی از مخزن نصب (قبل از صافی و لرزه گیر) و همانطور که از نامش پیداست کارش قطع و وصل کردن آب خروجی از مخزن می باشد.شیر تخلیه آب:

این نوع از شیر ها که به شیر های تخلیه آب معروف هستند. در صورت درخواست مشتری نصب می شود و در جهت تخلیه آب ذخیره شده در مخزن ، برای انجام کار های مختلف انجام می شود. نمونه هایی از این شیر ها را می توانید در زیر متن مشاهده بفرمائید.صافی:

صافی ها یکی از تجهیزاتی می باشند که در جهت گرفتن رسوبات و آلودگی های آب مورد استفاده قرار می گیرد. این صافی ها را که با نام دستگاه تصفیه آب نیز شناخته شده است قبل از مخزن آب به صورت یک فیلتر تک مرحله ای که شمال یک فیلتر الیافی می باشد نصب می گردد و بعد از مخزن قبل پمپ به صورت دو مرحله ای که شامل یک فیلتر الیافی و کربی می باشد نصب می گردد. این صافی ها علاوه بر اینکه جلوی ورود آلودگی ها را می گیرد مانع از رسوب گیری تجهیزات سیستم آبرسانی مانند پمپ و... می شود.پمپ:

پمپ آب کار انتقال آب مصرفی مورد نیاز در تاسیسات آبرسانی واطفاء حریق و ...را به عهده دارد. بطور کلی عمل جابجایی آب و دیگر مایعات در صنایع مختلف توسط پمپ ها انجام می شود در این راستا یک پمپ آب مناسب باید علاوه بر تامین حجم آبدهی متناسب با مقدار مصرف، دارای فشار کافی جهت رسانیدن آب به محل مصرف نیز باشد. پمپ آب و آبرسانی از لحاظ اندازه و سایز، دور موتور، نوع و جنس پروانه و بدنه، نوع کاربرد وعملکرد، محل نصب و... یکی از متنوع ترین گروه های محصولات در مهندسی تاسیسات می باشند که از پمپ های کوچک خطی تا پمپ های بزرگ توربینی را شامل می شوند که باید در انتخاب پمپ مورد نیاز حتما با کارشناس مجرب مشاوره گرفته شود.مکان نصب پمپ بایدسر پوشیده باشد و درصورت امکان پایین تر از مخزن قرار بگیرد و در جای خود به خوبی نصب شود در مکان هایی که امکان یخ زدگی وجود دارد باید حتما لوله ها و لوازم پمپ عایق بندی شود و همینطور به علت ایجاد ارتعاش و لرزش در هنگام کار باید حتما از لرزه گیر استفاده شود .ویدئو :


آموزش نحوه صحیح نصب اتصالات مخازن شرکت تهران پلیمر یارا

نتیجه گیری:


سیستم آبرسانی در ساختمان ویا واحد صنعتی و... بسیار مهم می باشد از این رو باید با آگاهی کامل در خصوص کیفیت تجهیزات مورد استفاده و همین طور مکان و درجه دمای محیط و ... داشته و به کار گیری از کارشناس مجرب در خصوص تاسیسات با اهمیت می باشد.

اگر سوالی درباره محصول یا شرکت دارید،حتما با ما تماس بگیرید

026-35700
مقالات مرتبط